Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 0 , 5 9 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Mieszana choroba tkanki łącznej: Pytania do specjalistów

Czy po kuracji zmniejszającej ciśnienie w oku mam szansę na normalne widzenie?

Witam serdecznie Moją główną chorobą jest mieszana choroba tkanki łącznej W związku z tym biorę sterydy w dawce 6 mg oraz meteks w zastrzykach 15 ml Niestety po sterydach zaczęłam mieć problemy ze wzrokiem Okazało się ze mam jaskrę (... Witam serdecznie Moją główną chorobą jest mieszana choroba tkanki łącznej W związku z tym biorę sterydy w dawce 6 mg oraz meteks w zastrzykach 15 ml Niestety po sterydach zaczęłam mieć problemy ze wzrokiem Okazało się ze mam jaskrę (ciśnienie w oku 32, lecze obecnie kroplami) Moje pytanie: czy po kuracji zmniejszającej ciśnienie w oku mam szanse powrotu do "normalnego" widzenia czy zostane właściwie ślepa na prawe oko ? Z góry dziękuję za szczerą odpowiedź Małgorzata ...
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Krzysztof Szmyt
Lek. Krzysztof Szmyt

Kolagenoza a trudności w gojeniu ran

Dzien dobry,jestem Kobieta w wieku 41 Lat moim pytaniem jest czy przy chorobie Kolagenoza(nie jest stwierdzona która z odmian) (zażywam od 2 Lat tabletki quenzyl i witamine D3 ) moge poddać sie operacji plastycznej piersi? lekarz chirurgii plastycznej który miałby... Dzien dobry,jestem Kobieta w wieku 41 Lat moim pytaniem jest czy przy chorobie Kolagenoza(nie jest stwierdzona która z odmian) (zażywam od 2 Lat tabletki quenzyl i witamine D3 ) moge poddać sie operacji plastycznej piersi? lekarz chirurgii plastycznej który miałby przeprowadzić taka operacje nie jest w stanie odpowiedzieć mi na to pytanie...... Bardzo prosze o konkretna odpowiedz, czy Kolagenoza moze spowodować ze rany pooperacyjne mogą sie nie zasklepic???? Z góry dziekuje za odp. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Jach
Dr n. med. Krzysztof Jach

Wysokie płytki przy M35

Choruję przewlekle na M35. Biorę Metypred4mg. Od kilku mies żle się czuję reumatolog twierdzi, że to nie od choroby.Mam zlewne poty głowy, aż kapie ze mnie, nawet w nocy, czuję się zmęczona.Odebrałam wyniki leukocytoza 16 tys, PLT 617tys. Tak wysokich... Choruję przewlekle na M35. Biorę Metypred4mg. Od kilku mies żle się czuję reumatolog twierdzi, że to nie od choroby.Mam zlewne poty głowy, aż kapie ze mnie, nawet w nocy, czuję się zmęczona.Odebrałam wyniki leukocytoza 16 tys, PLT 617tys. Tak wysokich płytek nie miałam. Nie wiem co mam zrobić i gdzie się udać skoro to nie jest sprawa reumatologiczna.Jestem zmęczona i mam dosyć.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Katarzyna Szymczak
Lek. Katarzyna Szymczak

Choroba tkanki łącznej i zapalenie naczyń skóry

Mam dg choroba tk łacznej nakladajaca sie. Obecnie biore Azathiopryne 150mg.Dodatkowo mam stwierdzone leukocytoklastyczne zapalenie naczyń skóry.Kilka lat temu zajeta byla tylko jedna stopa, pozniej druga. Wyciszylo sie gdy ponad rok brałam Metypred. Obecnie sa przeciwskazania do brania kortykosteroidów.Na... Mam dg choroba tk łacznej nakladajaca sie. Obecnie biore Azathiopryne 150mg.Dodatkowo mam stwierdzone leukocytoklastyczne zapalenie naczyń skóry.Kilka lat temu zajeta byla tylko jedna stopa, pozniej druga. Wyciszylo sie gdy ponad rok brałam Metypred. Obecnie sa przeciwskazania do brania kortykosteroidów.Na Azathioprynie sa zaognione siegają do kolan. Juz pomijając to ze pojawił sie świąd, to nogi wygladają okropnie, zwykly basen odpada.Czy jest jakis sposob by wyciszyc chorobę?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jak chronić oczy przy chorobie układu tkanki łącznej?

Mam nadwrażliwość na słońce przez chorobę ukl. Tkanki łącznej (prawdopodobnie toczeń).. chciałabym chronić oczy ponieważ muszę je mruzyc, poza tym trochę bolą i lzawia. Jak to zrobić? Dodam ze noszę korekcyjne okulary - wada nie jest wina tocznia.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Paweł Szadkowski
Lek. Paweł Szadkowski

Zapalenie tkanki łącznej i dodatnie ANA2 a badanie koronarografii

Witam, mam EKG wysiłkowe dodatnie i dostałam skierowanie do szpitala na koronarografię. Proszę mi doradzić czy mogę zrobić takie badanie jak mam zapalenie tkanki łącznej, ANA2 dodatnie. Maria Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Krzysztof Szmyt
Lek. Krzysztof Szmyt

Czy to może mieć związek z mieszana chorobą tkanki łącznej?

Kobieta lat 18 Mam opuchnietą stopę do goleni, zimną do kolana i pojawiły mi się przebarwienia ciemno czerwone na stopie. W dodatku nie mogę poruszać palcami. Pojawił mi się nocne swędzenie. Miałam robione przeciwciała i wyszły mi dodatnie od 2... Kobieta lat 18 Mam opuchnietą stopę do goleni, zimną do kolana i pojawiły mi się przebarwienia ciemno czerwone na stopie. W dodatku nie mogę poruszać palcami. Pojawił mi się nocne swędzenie. Miałam robione przeciwciała i wyszły mi dodatnie od 2 tygodni biorę leki niesterydowe i była lekka poprawa, a teraz pomimo ich wszystko wróciło do poprzedniego stanu, lecz pojawiły się ciemne przebarwienia tylko i wyłącznie na stopie. Czy to może mieć związek z mieszana chorobą tkanki łącznej?

Zespół Sjorgena i podejrzenie MCTD a bóle mięśni, utrata wagi i biegunki

choruję na z.sjogrena i podejrzenie mctd biorę leki ...wyniki są wmiarę ok oprócz rosnących ana 2 i gammaglobulin i ciągle wachających się elktrolitów oraz moich teraz silniejszych bóli mięśni i chudnięcia oraz zamiast zaparć mam teraz biegunki (nikt nic więcej nie robi ) tylko leki ...prosze o jakąś radę
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Ławnicka
Lek. Izabela Ławnicka

Choroba tkanki łącznej i złe samopoczucie

Od8 latMam Dg Chorobe TkankiŁacznej Nakladajaca Sie.3x Mialam Usowane Guzki Reumatoidalne Zbadan Analitycznych Nic Konkretnego Nie Wychodzi Plt630tys AnemiaLeuk16tys Obecnie CzujeSieKiepsko RanoDlonie MamPopychniete Wszystko MiLeci Zrak Na Rzruch Potrzebuje Ok40minOdKilku DniBoli Mnie Maly Staw Wpaliczku Jest Obrzekniety Biore Odkilku Mies... Od8 latMam Dg Chorobe TkankiŁacznej Nakladajaca Sie.3x Mialam Usowane Guzki Reumatoidalne Zbadan Analitycznych Nic Konkretnego Nie Wychodzi Plt630tys AnemiaLeuk16tys Obecnie CzujeSieKiepsko RanoDlonie MamPopychniete Wszystko MiLeci Zrak Na Rzruch Potrzebuje Ok40minOdKilku DniBoli Mnie Maly Staw Wpaliczku Jest Obrzekniety Biore Odkilku Mies Azathiopryne PoMetypredzie Mialan Epizod Depresyjny. Mam Dn Leukocyklastyczne Zap Naczyn Zmiany Rozprzestrzenil ySie Zsamych Stop Do Kolan. Wzasadzie Nie Wiem Co MiJest Nie Moge Funkcjonować NaT abP/BolowychB
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Przewlekła leukopenia i mieszana choroba tkanki łącznej

Witam! Od prawie 10 lat leczę się na mieszaną chorobę tkanki łącznej. Przez cały ten okres jestem na sterydoterapi, próbowano również Metotreksat, Quensyl... Moje leukocyty są strasznie niskie- 2,2tys/ul. Co zrobić aby wyjść z ciągnącej się leukopeni? Od stycznia mam... Witam! Od prawie 10 lat leczę się na mieszaną chorobę tkanki łącznej. Przez cały ten okres jestem na sterydoterapi, próbowano również Metotreksat, Quensyl... Moje leukocyty są strasznie niskie- 2,2tys/ul. Co zrobić aby wyjść z ciągnącej się leukopeni? Od stycznia mam również różne drgania i drżenia ciała, teraz miewam również zaburzenia widzenia danego obrazu, problem z koncentracją. Co można z tym zrobić? Z góry bardzo dziękuję za pomoc, pozdrawiam Ewa S.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Łukasz Wroński
Lek. Łukasz Wroński

Przeciwciała ANA a ryzyko chorób nowotworowych

Przeciwciała ANA 1:640 jąderkowe 1:320 ziarniste (norma lab. 1:160 graniczne 1:320 dodatnie), ujemny panel ENA. Moja mama chorowała i zmarła na toczeń/MCTD, toczeń występował też wcześniej w jej rodzinie. Sam nie mam żadnych objawów, krew, rtg klatki, usg... Przeciwciała ANA 1:640 jąderkowe 1:320 ziarniste (norma lab. 1:160 graniczne 1:320 dodatnie), ujemny panel ENA. Moja mama chorowała i zmarła na toczeń/MCTD, toczeń występował też wcześniej w jej rodzinie. Sam nie mam żadnych objawów, krew, rtg klatki, usg brzucha i obw. węzłów w normie. Byłem badany przez prof.reumatologa, który nie stwierdził żadnej chroby. Czytałem o występowaniu ANA przy nowotworach, czy jest to w moim przypadku poważny powód do obaw, czy przyjąć, iż to ANA dodatnie rodzinne?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Przeciwciała ANA2 a leczenie sanatoryjne

Witam,proszę mi powiedzieć,dlaczego wystąpienie p/ciał p/jądrowych/ /ANA2 w sur.o typie swiecenia ziarnistym i mianie160 wyklucza leczenie sanatoryjne,taką dostałam odpowiedź od lekarza reumatologa a w szpitalu korzystałam z DKF-u i krio.dziękuję.Z poważaniem Maria
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jacek Ławnicki
Lek. Jacek Ławnicki

Przewlekłe występowanie zajadów oraz choroba tkanki łącznej

Od 3 lat borykam się z zajadami. Stosowane i zalecane maście na zajady nie przynoszą żadnego rezultatu. Rok temu zdiagnozowano u mnie układową chorobę tkanki łącznej. Czy ta choroba może m.in. powodować zajady?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Elżbieta Pobratyn
Lek. Elżbieta Pobratyn
Patronaty