Agorafobia społeczna z lękiem napadowym i depresja dwubiegunowa od 11 lat a możliwość otrzymania renty

Agorafobie społeczną z lękiem napadowym stwierdzono mi na oddziale nerwic.Przechodziłam terapie , która nie pomogła.Zaczęłam leczyć się u psychiatry który jest zarówno lekarzem sądowym .Rozpoznała u mnie takze depresje dwubiegunową, pomimo przyjmowanych leków mój stan nie polepszył sie lecz pogorszył.Boje się wyjść sama , przechodzić przez ulice . Trwa to 11lat po śmierci męża.Czy w moim przypadku jest możliwe otrzymanie ręty z krusu i wyleczenie się PROSZE O POMOC .
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu

Zdecydowanie potrzebuje Pani psychoterapii. Być może terapia, która się odbyła, nie tyle nie pomogła, co nie trwała wystarczająco długo?
Rozumiem także, że lekarz rozpoznał chorobę afektywna dwubiegunową, a nie depresje dwubiegunową (bo coś takiego nie istnieje), jednak nic Pani nie pisze o epizodach manii? A także o objawach depresji? Na pierwszy plan wysuwają się pewnie objawy nerwicowe, szczególnie jeśli są to napady lęku i agorafobia, jednak żeby zdiagnozować tak poważne zaburzenie jakim niewątpliwie jest CHAD musiał mieć jakieś podstawy. A to kwalifikuje Panią do terapii.
Podejrzewam, że część z tych objawów związana jest z nieprzepracowanymi, być może nie przeżytymi i tłumionymi emocjami związanymi ze śmiercią męża. Która -pomimo tego, że obiektywnie wydarzyła się dość dawno nadal nie pozwala Pani ruszyć do przodu. To bardzo trudne stracić kogoś bliskiego w tak młodym wieku, jednak - również obiektywnie- okres "normalnej" żałoby po stracie to około rok, u Pani zatem ten czas się przeciągnął pokazując, że nie pogodziła się Pani z tym i potrzebuje jeszcze przepracować swoje uczucia. Zachęcam zatem do pracy nad sobą.
W kwestii renty- może Pani poprosić lekarza o wypełnienie wniosku, uczyni to zależnie od Pani stanu i możliwości podjęcia pracy. Po złożeniu wniosku czeka się na wezwanie komisji lekarskiej, która podejmuje decyzje o przyznaniu renty, również zależnie od stanu pacjenta i możliwości leczenia i podejmowania zadań życiowych ( w tym pracy).

0

Witam, o rentę zawsze można się starać. Należy poprosić lekarza o wypełnienie druku N9, a później złożyć odpowiednie dokumenty w ZUS. O reszcie decydują lekarze orzecznicy. Z Pani opisu można wnioskować, że dopiero ostatnio postawiono prawidłową diagnozę - Choroba Afektywna Dwubiegunowa. Jest to choroba i ciężka w przebiegu, i trudna w diagnozie. Z badań wynika, że w jej wypadku od rozpoczęcia leczenia do momentu postawienia właściwej diagnozy upływa około 10 lat. To chyba tak jak u Pani. Odpowiednią metodą leczenia jest 1) farmakoterapia, 2) psychoedukacja, 3) psychoterapia. Farmakoterapia jest podstawą leczenia, pozostałe formy leczenia mogą być przydatne po to, aby nauczyć się żyć z chorobą. CHAD jest chorobą przewlekłą, ale jest możliwe takie zaleczenie choroby, aby nie niszczyła ona Pani życia. W katowickim "Centrum Psychiatrii" jest oddział leczenia zaburzeń afektywnych, który gorąco polecam. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty