Zdecydowanie potrzebuje Pani psychoterapii. Być może terapia, która się odbyła, nie tyle nie pomogła, co nie trwała wystarczająco długo?
Rozumiem także, że lekarz rozpoznał chorobę afektywna dwubiegunową, a nie depresje dwubiegunową (bo coś takiego nie istnieje), jednak nic Pani nie pisze o epizodach manii? A także o objawach depresji? Na pierwszy plan wysuwają się pewnie objawy nerwicowe, szczególnie jeśli są to napady lęku i agorafobia, jednak żeby zdiagnozować tak poważne zaburzenie jakim niewątpliwie jest CHAD musiał mieć jakieś podstawy. A to kwalifikuje Panią do terapii.
Podejrzewam, że część z tych objawów związana jest z nieprzepracowanymi, być może nie przeżytymi i tłumionymi emocjami związanymi ze śmiercią męża. Która -pomimo tego, że obiektywnie wydarzyła się dość dawno nadal nie pozwala Pani ruszyć do przodu. To bardzo trudne stracić kogoś bliskiego w tak młodym wieku, jednak - również obiektywnie- okres "normalnej" żałoby po stracie to około rok, u Pani zatem ten czas się przeciągnął pokazując, że nie pogodziła się Pani z tym i potrzebuje jeszcze przepracować swoje uczucia. Zachęcam zatem do pracy nad sobą.
W kwestii renty- może Pani poprosić lekarza o wypełnienie wniosku, uczyni to zależnie od Pani stanu i możliwości podjęcia pracy. Po złożeniu wniosku czeka się na wezwanie komisji lekarskiej, która podejmuje decyzje o przyznaniu renty, również zależnie od stanu pacjenta i możliwości leczenia i podejmowania zadań życiowych ( w tym pracy).
Witam, o rentę zawsze można się starać. Należy poprosić lekarza o wypełnienie druku N9, a później złożyć odpowiednie dokumenty w ZUS. O reszcie decydują lekarze orzecznicy. Z Pani opisu można wnioskować, że dopiero ostatnio postawiono prawidłową diagnozę - Choroba Afektywna Dwubiegunowa. Jest to choroba i ciężka w przebiegu, i trudna w diagnozie. Z badań wynika, że w jej wypadku od rozpoczęcia leczenia do momentu postawienia właściwej diagnozy upływa około 10 lat. To chyba tak jak u Pani. Odpowiednią metodą leczenia jest 1) farmakoterapia, 2) psychoedukacja, 3) psychoterapia. Farmakoterapia jest podstawą leczenia, pozostałe formy leczenia mogą być przydatne po to, aby nauczyć się żyć z chorobą. CHAD jest chorobą przewlekłą, ale jest możliwe takie zaleczenie choroby, aby nie niszczyła ona Pani życia. W katowickim "Centrum Psychiatrii" jest oddział leczenia zaburzeń afektywnych, który gorąco polecam. Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy na depresję można otrzymać rentę chorobową? – odpowiada Dr n. med. Anna Zofia Antosik
- W jaki sposób leczyć dwubiegunową depresję? – odpowiada Mgr Agata Pacia (Katulska)
- Czy w chorobie afektywnej dwubiegunowej występują ataki psychozy? – odpowiada Mgr Anna Kubis
- Agorafobia społeczna dwubiegunowa – odpowiada Mgr Jakub Bieniecki
- Choroba Afektywna Dwubiegunowa a depresja – odpowiada mgr Jakub Pyka
- Przedawkowanie leku Lexapro a choroba afektywna dwubiegunowa – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Podejrzenie choroby dwubiegunowej – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Zaburzenia afektywne dwubiegunowe a nerwica – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak rozpoznać depresję dwubiegunową? – odpowiada Mgr Lidia Polsakiewicz-Grzesiczek
- Schizofrenia a choroba afektywna dwubiegunowa – odpowiada Magdalena Mroczek
artykuły
Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej: młodzi pacjenci z ChAD wciąż czekają na ogólnodostępną farmakoterapię
Skuteczność leczenia choroby afektywnej dwubieguno
Zaburzenia afektywne dwubiegunowe - objawy, typy, przyczyny, leczenie
W ostatnich latach coraz częściej diagnozuje się w
Choroba Afektywna Dwubiegunowa (ChAD) - objawy, diagnoza, leczenie
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) to zaburzeni