Analiza jadłospisu 20-latki

Mam 20 lat. W mojej diecie nie ma mięsa, nabiału. Jest dużo kasz(głównie jaglana), ziemniaki, żytnie bułki, warzywa, owoce tylko na II śniadanie, piję wodę, białą i zieloną herbatę oraz zioła. Dzień zaczynam od ciepłej wody z cytryną, śniadania to głównie kasza jaglana lub płatki owsiane+ zdrowe dodatki. Obiad surówka bądź warzywa i jedne z ww węglowodanów. Podwieczorek- warzywa. Kolacja to białko roślinne. W ciągu dnia nie jem białka, tylko na kolację. Czuję się ok, ale czy sobie nie szkodzę?
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Wegetarianizm który praktykujemy rozsądnie i z głową nie jest niebezpieczny. Nie będę Pani namawiała do spożywania mięsa, jeżeli ma Pani takie przekonania i dobrze się z tym czuje jednak postara się Pani jeść więcej białka. Nie wiem czy jada Pani ryby i jaja a jak tak to zachęcam do częstszego spożycia. Białka dostarczy Pani również z roślin strączkowych(dobre źródło) i produktów nabiałowych(choć tu słabo przyswajalne). Zbyt mała ilość białka może nam zaszkodzić. Zadba Pani również o większą ilość dobrych tłuszczów w diecie. dieta nie może się opiera na prawie samych węglowodanach. Musi być zbilansowana i zawierać wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. to że na dziś dzień czuje sie Pani dobrze nie oznacza że negatywne skutki nie pojawią sie w przyszłości. Przeanalizuje Pani swoją dietę i doda do niej więcej białka oraz nienasyconych tłuszczy. Jeżeli będzie miała Pani z tym problem chętnie pomogę. Mogę zaprosić Pani na konsultację lub udzielić porad drogą mailową.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jadłospis dla 18-latki

Witam ;) Czy mogłabym prosić o przykładowy jadłospis dla mnie jak powinien wyglądać ? Mam 18 lat, jestem kobietą, ważę 45 kg przy wzroście 164 cm. Moja aktywność fizyczna jest chyba dość umiarkowana. Staram sie ćwiczyć raz dziennie lub raz na 2 dni przez 15 minut. Wykonuje też codziennie prace domowe (z tego co wiem też się to liczy ponieważ również spala się wtedy kalorie). Dodam również że bardzo lubię słodycze i lody. Jednak ograniczyłam ich spożycie do 2-3 razy w tygodniu. czy to dobrze ?
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Witam Panią,

Zacznę od tego, ze Pani waga jest zbyt niska. W tym momencie ma Pani niedowagę. Zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej jest niebezpieczny dla naszego zdrowia i może zaburzać gospodarkę hormonalną. To że nie jada Pani zbyt często słodyczy to akurat dobrze ponieważ słodycze nie mają cennych wartości odąywczych a jedynie zbędne cukry, tłuszcze i sztuczne dodatki. Proszę jednak zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0

Ograniczenie węglowodanów prostych (słodyczy i lodów) jest jak najbardziej trafionym posunięciem. To właśnie te substancje w dużej mierze odpowiadają za nadwagę oraz wiele chorób, takich jak m.in. cukrzyca, insulinooporność, choroby trzustki, choroby wątroby. Eliminacja ich z diety jest wobec tego pożądanym działaniem prewencyjnym. W Pani przypadku należałoby skupić się na zwiększeniu masy ciała. Z Pani opisu wynika, że obecna waga może być za niska. Pomocnym byłoby wykonanie badania analizy masy i składu ciała, w celu uzyskania informacji na temat zawartości tkanki tłuszczowej oraz beztłuszczowej w Pani organizmie. Zbyt niski poziom każdej z tych tkanek jest niekorzystny i może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Ciężko jest bez przeprowadzonego wywiadu z Panią ułożyć przykładowy dzień. Dieta powinna być przede wszystkim zbilansowana i dostarczać odpowiedniej ilości energii. Warto włączyć do niej pełnowartościowe białko, odpowiednie tłuszcze oraz węglowodany złożone. Posiłki powinny być spożywane w regularnym odstępie czasu, sugerowana ilość to 4-5 w ciągu dnia. Unikamy jakiegokolwiek podjadania. Zachęcamy do wizyty u dietetyka, który na pewno pomoże Pani przy doborze odpowiedniej terapii żywieniowej.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Witam,
ważna jest regularność posiłków, ograniczenie cukrów prostych (słodycze, słodkie napoje), dużo wody niegazowanej (do 2-3L/dobę), tłuszcze roślinne oraz warzywa.
Najlepiej aby dieta była urozmaicona, 5 posiłków dziennie.

0
Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław
53 poziom zaufania

Dzien dobry.
Prosze po prostu pilnować, żeby dieta skladała sie ze świeżego, nieprzetworzonego jedzenia - głównie warzywa, mięso/ryby/drób/jaja/grzyby zamiennie, tłusty nabiał (nie chudy!), zdrowe tłuszcze masło i oliwa (nie bać się tłuszczu, to nadmiar mąki tuczy), chleb na zakwasie, kasze, nie za dużo ziemniaków, kiełki, awokado, orzechy, owoce najlepiej jagodowe, kokos, do picia woda i herbata. rano mozna zacząć jajkami z warzywami, do szkoły kanapka z sałatą i tuńczykiem np, dobre kabanosy, na obiad sałatka i mielone, na kolacje zapiekana kasza gryczana. Podstawa posiłku, kazdego to warzywa, potem źródło bialka i tłuszcze (polecam awokado i sałaty z oliwą, masełko do warzyw na cieplo), nieco nabialu i codziennie można jeść jaja.
Pozdrawiam

0

Witam.Najlepiej spożywać 5 posiłków wypijać około 2 litrów wody, starać się aby posiłki były urozmaicone .Jeżeli chodzi o jadłospis to jest podane za mało informacji.Pozdrawiam

0

Nie ma czegoś takiego jak przykładowy jadłospis, zwłaszcza dla nastolatki czyli osoby w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju. Jeśli córka nie odżywia się zdrowo to najlepiej udać się do dietetyka, który wskaże błędy, zaproponuje rozwiązanie lu w razie potrzeby przygotuje indywidualnie dobrany jadłospis.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty