Anemia a tachykardia. Czy to ma związek?

Tydzień temu zdiagnozowano u mnie anemię, miałam zrobione badania (ponieważ wylądowałam w szpitalu) i wyszło, że jest ona spowodowana bardzo małą ilością żelaza, potasu oraz hemoglobiny, dodatkowo okazało się, że mam silne zapalenie dróg moczowych. Do szpitala trafiłam, ponieważ ok. 5 razy dostałam silnych napadów ataku. któremu towarzyszyły: bóle w klatce piersiowej oraz serca, przyśpieszony puls, bardzo duże kłopoty z oddychaniem, światłowstręt, zawroty w głowie oraz silny ból, omdlenia oraz silne dreszcze. W szpitalu zdiagnozowano mi, że mam silną anemię oraz tachykardię, jednak nie chciano mi podać krwi, ponieważ jestem osobą młodą i chcą, żebym sama wróciła do formy. Jedynie podano mi kilka kroplówek. Jednak jak wróciłam do domu, to nie dość, że dostałam okresu, to na dodatek bóle i nierówny rytm serca są wręcz stałe, a na pewno częstsze niż wcześniej. Lekarze zdiagnozowali, że anemię mam już od dłuższego czasu i nie jest to pierwszy raz. Moje pytanie brzmi - czy dłuższa tachykardia może jakoś doprowadzić do uszkodzenia, osłabienia, bądź choroby serca?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Przewlekła tachykardia zdecydowanie nie jest bez wpływu na stan Twojego serca. By jednak ocenić to dokładniej, potrzebny byłby dokładniejszy opis owego zaburzenia rytmu - tj.: częstość akcji serca podczas tachykardii oraz częstość występowania takiej tachykardii.
Generalnie przewlekła tachykardia może prowadzić do przewlekłej niewydolności serca poprzez zaburzenie funkcji skurczowej lewej komory, zwiększa ryzyko zawału czy też ataku choroby wieńcowej.

Wolniejszej akcji serca w czasie spoczynku sprzyja aktywność fizyczna. Powinna być ona jednak regularna.
Tachykardie o większym nasileniu koryguje się poprzez preparaty farmaceutyczne, np. beta-blokery.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.
Z wyrazami szacunku,

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl