Może być Pani obciążona genetycznie, ale nie jest tak, że jest Pani wobec tego bezradna. Dieta ma duży wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu nie chodzi o ograniczanie tłuszczu. Wręcz przeciwnie, to odpowiednia podaż wartościowych tłuszczu bogatych w NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) zabezpiecza przed miażdżycą. Pani dieta powinna w związku z tym zawierać oleje roślinne jak rzepakwy, lniany, orzechowy, oliwa, olej z pestek winogron, orzechy, tłuste ryby i awokado.
Witam,
zgadzam się z lekarzem, w Pani wypadku wystarczy wprowadzić pewne zmiany w diecie, zwiększyć aktywność fizyczną, zaprzestać palenia (jeśli jest Pani osobą palącą) oraz wykluczyć spożywanie alkoholu.
Zalecam ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych. Spożywanie w ograniczonych ilościach lub całkowite wykluczenie wieprzowiny na rzecz chudego mięsa (indyk, kurczak, królik). Tłuste ryby (łosoś, śledź, tuńczyk, makrela) zaleca się spożywać do 2-3 razy w tygodniu. Są źródłem tłuszczu, który zmniejsza stężenie triglicerydów, a zwiększa stężenie "dobrego cholesterolu", czyli HDL-cholesterolu. Mleko oraz produkty mleczne należy wybierać o obniżonej zawartości tłuszczu (1,5-2%). Wykluczenie z diety produktów piekarniczych: krakersy, herbatniki, ciasta, ciastka. Natomiast warto zwiększyć udział błonnika w diecie: produkty zbożowe pełnoziarniste: pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż i makaron, grube kasze (jaglana, gryczana), płatki owsiane oraz świeże warzywa i owoce. Zalecanym sposobem przygotowania potraw jest : gotowanie w wodzie, na parze, grillowanie, pieczenie w folii, pieczenie w pergaminie. Zaleca się spożywanie zup czystych, przygotowanych na wywarach warzywnych bez tłustych dodatków, np. zasmażek, śmietany.
Życzę szybkich sukcesów w poprawie wyników.
Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Wysoki poziom cholesterolu a dieta niskotłuszczowa – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Wysoki cholesterol a odżywianie – odpowiada Mgr inż. Natalia Klapińska
- Jak obniżyć cholesterol bez leków? – odpowiada Mgr Anna Zientalska
- Dieta przy wysokim cholesterolu dla 57-latki – odpowiada Mgr Anna Jachna
- Możliwość obniżenia cholesterolu poprzez stosowanie diety – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Wysoki poziom cholesterolu u 64-latki – odpowiada Ewa Kozłowska
- Podwyższony poziom cholesterolu u 46-latki – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- Czego unikać przy podwyższonym cholesterolu? – odpowiada Mgr inż. Magdalena Kubik
- W jaki sposób mogę obniżyć cholesterol i trójglicerydy? – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- Wysoki poziom cholesterolu a dieta – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska