Bezsenność u 20-letniego mężczyzny

Mam spore problemy ze snem. Nie mogę od kilku dni usnąć przed 5 rano, nawet jeśli kładę się ok. 24 i to nawet po nieprzespanej nocy (kiedy dług snu jest duży). Dzisiaj np. wstałem o 16. Od kilku miesięcy leczę się na depresję i jestem aktualnie na 200 mg sertraliny. Przed depresją również późno chodziłem spać, ale to były godziny 1-2 w nocy. Psychiatra zapisywał mi już hydroksyzynę i jakieś lekkie tabletki nasenne, niestety w obu przypadkach nie podziałało specjalnie. Co mogę z tym zrobić?

Mgr Agata Wons Psycholog, Katowice

Nasilone zaburzenia snu są jednym z objawów depresji. Korygowanie godzin snu-ustalenie jakiegoś schematu-stałych godzin snu-jest jednym z pomocnych sposobów, ale nie zawsze pomaga. W przypadku depresji wewnętrzne napięcie, niepokój nie pozwalają spać i dlatego sytuacja wymaga wielotorowego działąnia.
Na kolejnej wizycie u lekarza warto porozmawiać o występujących, mimo farmakoterapii, problemach ze snem. W takiej sytuacji oprócz przyjmowania leków na depresję, zalecane jest podjęcie psychoterapii.

Witam,
zaburzenia rytmu dobowego są częścią depresji,która jest problemem psychicznym i na tyle złożonym ,że wymaga współpracy psychoterapeuty,nie tylko farmaceutyków.Proszę zaproponować lekarzowi wydanie skierowania do w/w specjalisty lub skorzystać z prywatnej wizyty.
Serdecznie zachęcam i pozdrawiam.