Ból brzucha i biegunka a stres w szkole

Witam! Mam problem z którym nie potrafię sobie poradzić.. a mianowicie chodzi o stres jaki towarzyszy mi w szkole. Zacznę od tego, że przeprowadziłam się do Włoch ale problemy zaczęły się już w Polsce jakieś 2/3 lata temu. Za każdym razem jak mam iść do szkoły i czy będzie jakiś test czy nie ZAWSZE mam straszne bóle brzucha/biegunkę. Boje się odpytywania chociaż wszystko potrafię, bo chcę się uczyć i najczęściej mój stres nie jest uzasadniony. Proszę o pomoc! Oliwia
KOBIETA ponad rok temu

Witam,
Bóle brzucha i biegunka spowodowana stresem są normalną reakcja organizmu. O ile nie pojawiają sie bardzo często nie są groźne z medycznego punktu widzenia. Inną kwestia jest nauczenie sie rozladowywania napięcia tak aby nie działało ono na organizm w sposób deprymujacy. Myślę ze warto szczerze porozmawiać o tym z rodzicami lub szkolnym psychologiem.

Witaj Oliwio. Z tego co piszesz to biegunka jest na tle nerwowym, należysz do osób, które mocno się stresują tak w ogóle. Fizycznie możesz się uratować lekami przeciw biegunce, natomiast żeby przestała ona występować, należałoby zająć się tym szerzej osobiście w relacji z psychologiem, psychoterapeutą. Sama możesz zrobić to, że spróbujesz zadać sobie pytanie dlaczego się stresujesz, choć analizowanie tego zdecydowanie łatwiejsze jest z fachowcem aniżeli samemu.
Brabec Magdalena

Emocje są wywoływane przez nasze myśli i interpretacje zdarzeń, Zastanów się jakie myśli przychodzą Ci do głowy przed wyjściem do szkoły (czy są to np. myśli typu "Nic nie umiem", "Jeśli nie dostanę 6 to będzie całkowita porażka!")? Zapisz je i przeanalizuj, czy mają odniesienie do rzeczywistości. Jakie argumenty przemawiają za ich prawdziwością, a jakie wprost przeciwnie? Spróbuj sformułować alternatywne myśli, które nie wywołają w Tobie tak silnego strachu (np. "Uczyłam się do testu całe dwa dni, to nieprawda że nic nie umiem", "Jeśli dostanę ocenę niższą niż 6 to nie będzie całkowita porażka, każdemu może się zdarzyć słabszy stopień, a 4 czy 5 to też sukces!")
Pomocna może być też nauka technik relaksacyjnych i stosowanie ich w sytuacjach stresujących.
Powodzenia, pozdrawiam