Brak akceptacji krytyki własnej osoby i poglądów

Nie mogę znieść krytyki, zarówno mojej osoby, jak i moich poglądów. Nienawidzę ludzi, którzy mają inne zdanie, dla mnie to koniec wszystkiego. Jaka może być tego przyczyna?

Dzień dobry,

Odpowiedź na takie pytanie może Pani uzyskać w ramach psychoterapii.
Przez internet, nikt nie jest w stanie udzielić Pani odpowiedzi.

Dzień dobry!

Ludzie różnią się między sobą różnymi cechami. Jedną z tych różnic jest właśnie odporność na krytykę, elastyczność - to naturalne.

Może to wynikać np. z obniżonej lub zawyżonej samooceny. Może wiązać się z doświadczaniem krytyki lub obserwowaniem krytyki w swoim otoczeniu w okresie dzieciństwa i dorastania, tego, w jaki sposób dyskutowali i podejmowali decyzje Pani rodzice, a także jak przyjmowali i akceptowali (bądź nie) Pani poglądy.
Duża sztywność i przekonanie co do swoich racji, brak elastyczności w dyskusji z ludźmi jest też naturalną i rozwojową cechą nastolatków. Być może także w Pani sytuacji jest to element dojrzewania psycho-społecznego, budowania własnej tożsamości - i z czasem będzie Pani nabierać większej elastyczności i tolerancji wobec innych poglądów.

Trudność w akceptowaniu krytyki może też wiązać się z Pani ogólnym (świadomym lub nie) stosunkiem do innych ludzi - "nienawidzę ludzi" - umiejętnością nawiązywania relacji bliskości, budowania więzi międzyludzkich.

Pozdrawiam!