Brak pewności i wiary w siebie

Witam serdecznie. Potrzebuję pomocy, bo sama już sobie nie radzę i boję się, że wszyscy się odwrócą ode mnie, a zwłaszcza mój chłopak. Mam problem z uwierzeniem w siebie. Cały czas się dołuję. Nie wierzę w swoje zdolności ani urodę i w to, że dla wielu mężczyzn jestem atrakcyjna. Wszyscy znajomi mnie lubią, a ja nie mogę uwierzyć w siebie. Kiedyś przyłapałam chłopaka, jak oglądał filmiki pornograficzne i to jeszcze bardziej mnie dobiło, wydaje mi się, że nie jestem dla niego atrakcyjna, skoro ogląda takie coś. I że jak idziemy do łóżka, to nie myśli o mnie, tylko o tym, co zobaczył w internecie. Potrzebuję czyjejś pomocy, aby pomóc mi odzyskać wiarę w siebie. Pomóżcie.

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani,

Wyzbywanie się kompleksów i pokonywanie wewnętrznych zahamowań jest zadaniem bardzo trudnym, jeśli robi się to w pojedynkę. Dobrze byłoby, gdyby choć przez jakiś czas mogła Pani korzystać z terapii poznawczo-behawioralnej. Spotkania z terapeutą pomogłyby Pani usystematyzować sobie pewne rzeczy i poprawić samoocenę. Rozumiem jednak, że tego typu terapia wymaga pewnych nakładów finansowych, stad nie wiem, czy będzie Pani mogła sobie na nią pozwolić...

Myślę, że jednym z Pani obecnych problemów jest tendencja do interpretacji pewnych zachowań przeciw sobie. To, że Pani partner oglądał filmiki erotyczne nie jest niczym złym czy nienormalnym, nie oznacza również braku zainteresowania Pani osobą. Wręcz przeciwnie - tendencja do podgladania zachowań erotycznych innych ludzi i chęć zapoznania się z nowymi zachowaniami seksualnymi i technikami świadczy o tym, że Pani partner pragnie urozmaicić Państwa życie seksualne i uczynić Waszą sypialnię jeszcze gorętszą. Czyni tak wiele osób i nie przekłada się to na niską ocenę atrakcyjnosci ich partnerów.

Poszukiwanie nowych bodźców erotycznych jest korzystną cechą, pozwala rozbudzić wyobraźnię i uczy odbierania bodźców płynących z własnego ciała - proszę spróbować interpretować tę sytuację w ten sposób. Jeśli dalej czuje się Pani nieatrakcyjna, proszę spróbować porozmawiać na ten temat z partnerem. Myślę, że jego opinia wpłynie pozytywnie na Pani samoocenę.

Pozdrawiam serdecznie