Bulimia i jej objawy

Witam. Mam 18 lat i jestem kobietą. Od jakiegoś czasu, przynajmniej tak mi się wydaję, mam jadłowstręt psychiczny. Nie potrafię normalnie zjeść jakiegoś posiłku, nie mając przy tym wyrzutów sumienia. Prowadzę kilkudniowe głodówki, a później się obżeram. Po obżarstwie mam ochotę się zabić. Nie potrafię spojrzeć w lustro i nie płakać. Najgorzej jest właśnie wtedy, gdy się obżeram. Ryczę i rozwalam wszystko, co mam pod ręką.

Gdy zjem nadprogramowo, czy też się objem, tzn. gdy się obżeram, biorę masę środków przeczyszczających. Stosuję X****. Gdy kilka lat temu odkryłam, że jest coś takiego chętnie się przeczyszczałam, by poczuć ulgę, z czasem doszła fascynacja modelkami i ich chudością. Od jakiegoś roku biorę po 15 tabletek (czasem nawet kilka razy w miesiącu. I tak w kółko, od roku). Ale gdy po przeczyszczeniu mam napady, jem tyle ile się da, i później brzuch mam strasznie wielki i tak jakby w brzuchu był balon, czy też woda, okropne uczucie. Zaraz po załatwieniu się zauważyłam, że w kale było coś dziwnego, tak jakby część jelita, czy odbytu się oderwała. Naprawdę nie wyglądało to dobrze. Sama nie mogę uwierzyć w to, co zauważyłam, to wyglądało, tak jakby jakaś część się oderwała, a na pewno to nie był kał. Potrafiłam to rozróżnić.

Trochę się boję, bo nie za bardzo wiem, co mam z tym zrobić, a wstydzę się iść do lekarza i powiedzieć o tym. A gdyby moi rodzice się o tym dowiedzieli, że nadużywam środków przeczyszczających, nie byłoby dobrze. Bardzo proszę o odpowiedź jak najszybciej...

Witam serdecznie,

Opisywane objawy są typowe dla bulimii lub bulimicznego typu anoreksji.

Jednym z kryteriów pozwalających na zróżnicowanie tych zaburzeń jest wartość BMI, w anoreksji jest ona mniejsza niż 17.6 kg/m2.
Dla rozpoznania anoreksji konieczne jest również występowanie zmian hormonalnych (zatrzymanie lub brak miesiączek).
Epizody objadania się, a następnie okresy głodówek, nadużywania środków przeczyszczających występują zarówno w bulimii, jak i bulimicznym typie anoreksji.

Bez względu jednak na dokładne rozpoznanie, opis może wskazywać na poważne komplikacje zdrowotne.
Najczęstszym powikłaniem zaburzeń odżywiania się są zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.
Nagłe, nadmierne rozciągnięcie ścian przewodu pokarmowego przez dużą porcję jedzenia może spowodować jego pęknięcie (przełyku, żołądka, jelit), przedziurawienie oraz zapalenie trzustki.
Częstym problemem są wzdęcia, zaparcia, nudności, stany zapalne jelit.
Obserwowane nieprawidłowy wygląd stolca wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. W tym celu powinnaś zgłosić się jak najszybciej do lekarza rodzinnego, który może zlecić dodatkowe badania i konsultacje.

Środki przeczyszczające powodują utratę cennych elektrolitów- przede wszystkim potasu, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy serca. Konieczna jest więc kontrola lekarska. Rozumiem, że obawiasz się  wizyty u lekarza, jest ona jednak niezbędna. Jeśli badania wskażą np. na niedobór potasu, lekarz przepisze  odpowiedni lek, który szybko wyrówna niedobory. Jeśli natomiast będziesz zwlekać z wizytą, mogą pojawić się np. zaburzenia rytmu serca.

Zachwiana równowaga biochemiczna i pogwałcenie procesów trawiennych prowadzi do fizycznych szkód, które mogą się okazać śmiertelne w skutkach!!!!

Przyczyna problemu tkwi w Twojej samoocenie, myśleniu na swój temat oraz sposobu przeżywania (być może np. unikaniu mówienia o swoich emocjach, ,,zajadaniu stresu"). Dlatego też gorąco polecam Ci  leczenie psychoterapię, która jest podstawowym sposobem radzenia sobie z zaburzeniami odżywiana.
W tym celu najlepiej nawiązać kontakt z psychoterapeutą specjalizującym się w leczeniu zaburzeń odżywiania.
Wskazana może byc psychoterapia indywidualna lub rodzinna.
Jeśli terapeuta nie jest lekarzem, konieczna jest również okresowa kontrola stanu Twojego organizmu.

Twój wstyd i niepokój związany z ujawnieniem tajemnicy jest zrozumiały. Bulimię określa się jako,,chorobę sekretów".
Zachowania związane z bulimią można dośc długo ukrywać, nawet przed najbliższymi osobami. Z czasem jednak wpływa to coraz bardziej na relacje z innymi, tajemnica obrasta coraz większym murem.
W tej chwili jednak Twoje zdrowie jest w poważnym niebezpieczeństwie, musisz zdobyć się na to, by zaufać innym i dać im szansę pomocy.

Nauka zrozumienia, a następnie pokonania zaburzeń odżywiania się jest trudna. Czas ma znaczenie. Im dłużej będziesz czekać, tym trudniej będzie to zmienić.
Uważa się, że anoreksja jest zaburzeniem psychicznym o największej śmiertelności. Największe znaczenie ma szybkie rozpoczęcie systematycznego leczenia.

Polecam Ci również informacje dostępne w podobnych wątkach:

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/pije-codziennie-kilka-torebek-herbat...
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-wyjsc-z-kompulsywnego-objadania-sie
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-opanowac-przymus-jedzenia-slodyczy
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/co-z-tym-blonnikiem
http://portal.abczdrowie.pl/skutki-anoreksji

Serdecznie pozdrawiam