Chęć przytycia przy zaburzeniach hormonalnych

Witam :) Jestem kobietą w wieku 21 lat i ważę 48 kg przy wzroście 168. Od jakiegoś czasu staram się przytyć ale niestety żadnych rezultatów . Moje problemy z wagą zaczęły się od wysokiej anemii i lekarze podejrzewali takrze problemy z tarczycą . Jednak po kilku miesiącach zażywania leków anemia jest już w normie a z tarczycą też wszystko w porządku . Jednak ja nadal nie umiem przytyć i powiem szczerze jakoś nie odczuwam potrzeby jedzenia . Proszę o rady

Witam,
w opisanym przez Panią pytaniu jest za mało informacji nt Pani zdrowia, np. kiedy została stwierdzona anemia, jak długo była leczona, od jakiego czasu ma Pani problem z ubytkiem masy ciała. W jakim tempie Pani chudła? Pisze Pani, że obecnie nie ma żadnych problemów z tarczycą. Czy też w wyniku leczenia, czy okazało się, że podejrzenie problemów hormonalnych okazało się nietrafione.
Anemia wynikać może z różnych przyczyn. Oczywiście z powodu niedostatecznej podaży składników odżywczych, głównie żalaza, białka. Ale również może wynikać z problemów z wchłanianiem, z nadmierną utratą składników mineralnych (np. w wyniku chorób i farmakoterapii).
Sugeruję przede wszystkim uregulowanie czasu posiłków, spożywanie ich w okresach co ok. 3 godziny. Proszę pamiętać, że pierwszym posiłkiem powinno być śniadanie bogate w węglowodany, np. owsianka z jogurtem i owocami, albo omlet z szynką i szklanka soku pomarańczowego. Ważne żeby nie zapominać o produktach bogatych w białko (mięso, ryby, jaja, warzywa strączkowe), zdrowe tłuszcze (oliwa, nasiona słonecznika, dyni, orzechy, migdały) zwłaszcza do obiadu i kolacji. Jeżeli chcemy w zdrowy sposób przybrać masy ciała to proponuję sięgać po takie produkty jak: awokado, orzechy, tłusty nabiał (ser feta, mozzarella), masło orzechowe, owoce suszone, owoce świeże, koktajle owocowe (np: jogurt, banan, brzoskwinia), smoothie owocowe (zmiksowane owoce banan, pomarańcza, kiwi).

Pozdrawiam
Magdalena Drażba - Dietetyk Medyczny