Chlustające wymioty u niemowlaka

Czy chlustajace wymioty raz dziennie u niemowlęcia powinny mnie niepokoić? Czy może być to efekt nieumiejetnego odbicia po jedzeniu? Czy jest to raczej normalne u niemowlakow czy powinno budzić mój niepokój ?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, o ile same chlustające wymioty zdarzają się dość często u noworodków i niemowląt w pierwszych miesiącach życia, to niepokoić mogą zwłaszcza wobec braku lub wolniejszego przyrostu masy ciała. Małe dzieci posiadają bardzo słabo rozciągliwy żołądek, potrafią też pić łapczywie, połykając w ten sposób duże ilości powietrza - pomóc może unikanie karmienia dziecka całkowicie leżącego oraz noszenie dziecka w celu odbicia nawet przez kilkanaście do 30 minut. Sam fakt chlustających wymiotów musi być mimo wszystko zgłoszony do pediatry opiekującego się dzieckiem.

zdarza się ,że u niemowląt występują ulewania, które wynikają z niedojrzałości przewodu pokarmowego. Chlustające wymioty zawsze wymagają konsultacji lekarza, być może będą konieczne dodatkowe badania np usg jamy brzusznej, lub wykluczenie innej przyczyny np alergii. Pozdrawiam