Co jeść do godziny przed snem?

Witam, Mam problem, mianowicie pracuję do późnych godzin (kończę o 22), w domu jestem ok 22:30, moje pytanie dotyczy kolacji, mój organizm jest tak przyzwyczajony, że na 30min-1h przed snem muszę coś zjeść bo nie zasnę...Jem pierwszą kolację ok 19-20, co mogę zjeść na 30min-1h przed snem po powrocie z pracy? Dodam tylko, że oczywiście dbam o figurę(ćwiczenia,dieta) ale muszę cokolwiek lekkiego zjeść przed snem, czy to ma być białko?czy węglowodany? Proszę o odpowiedź, dziękuję i pozdrawiam

Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk

Witam serdecznie. Kolacja to bardzo ważny posiłek, często mocno lekceważony. Kolacja powinna być lekka, ale i sycąca. Kolacja kończy nasz dzień, przygotowuje organizm do przerwy nocnej. Na ostatni posiłek warto wybrać pokarmy, które nie będą długo zalegały w żołądku czy jelitach - te organy powinny odpoczywać w nocy. Zwalniają swoją pracę, w związku z czym zalegający pokarm w żołądku czy jelicie, może później powodować nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu trawienia (bóle brzucha, wzdęcia, gazy). Dodatkowo warto pamiętać o tym, aby ostatni posiłek nie powodował 'skoków insuliny' i podnoszenia zbyt wysoko poziomu cukru, aby nie doprowadzać do zaburzeń glikemii. Najsensowniejszą kolacją jest kolacja w postaci warzyw. Może Pani zrobić dla siebie na szybko surówkę z surowych warzyw (chociażby tarta marchew z selerem) może Pani zdecydować się na porcję kremu warzywnego - zupy/krem, ale już bez dodatku makaronu, ryżu czy kaszy. Może Pani zdecydować się na fermentowany produkt mleczny np kefir naturalny. Może to być sałatka warzywna, z pomidorków, oliwek selera naciowego (to co Pani lubi i toleruje). Natomiast dlaczego nie polecam węglowodanów złożonych - bo ich proces trawienia trwa długo i stopniowo, niepotrzebnie obciążają jelito, w którym długo zalegają. Nie polecam owoców - szczególnie tych słodkich o wysokim indeksie glikemicznym - ze względu na wpływ na wyrównanie glikemii i poziomu insuliny w przerwie nocnej. Mięso - również będzie długo zalegać w żołądku. Unikamy tłuszczu i tłustych produktów (np pasztet, parówka, ser żółty) bo tłuszcze długo zalegają w żołądku, długo są trawione, obciążają na długo układ trawienny. Nie polecam przed nocą jedzenia orzechów, pestek dynii czy słonecznika, migdałów. Są to produkty długo trawione, i zawiarają tłuszcze roślinny (bardzo pożądany w diecie, ale niekoniecznie na noc). Ale można pokusić się o mięso rybie (gotowane, duszone) ponieważ mięso rybie cechuje się wysoką strawnością. I oczywiście ważna jest wielkość porcji. Żeby nie objadać się przed snem, ale jestem przekonana, że kontrola wielkości porcji jest u Pani bardzo dobrze wypracowana. Pozdrawiam. Asia Szmitka-Łuszczyk mgr farmacji i dietetyk

Najlepiej wodę, jeśli nie da rady, coś małego i jak najbardziej lekkostrawnego.
Proszę jednak spróbować wodę lub herbatę ziołową.
Można zjeść np. 1,5 godziny przed snem, gdy Pani jeszcze nie jest głodna.

Witam,

co do kolacji to powinna być jedzona 2-3h przed snem ale jeżeli musi Pani zjeść coś później to niech to będzie posiłek lekko strawny. Nie powinny to być węglowodany a białko z warzywami np. twarożek, kawałek grillowanej piersi z kurczaka, chuda ryba, strączki, jaja z warzywami.
Błędem jest jedzenie owoców – proszę tego nie robić o ile tak było. Owoce mają dużo cukrów prostych, które pod koniec dnia kiedy nasza przemiana materii zwolni i spada zdolność insulinowa mogą odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej.
Jeżeli byłaby Pani zainteresowana to układam indywidualne jadłospisy. Jest to możliwe po osobistej konsultacji - pacjentów przyjmuję w Warszawie lub jeżeli nie ma Pani możliwości dojazdu to przez internet.
Proszę się zastanowić czy nie warto zająć się problemem profesjonalnie.

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk