Co jeść do godziny przed snem?

Witam, Mam problem, mianowicie pracuję do późnych godzin (kończę o 22), w domu jestem ok 22:30, moje pytanie dotyczy kolacji, mój organizm jest tak przyzwyczajony, że na 30min-1h przed snem muszę coś zjeść bo nie zasnę...Jem pierwszą kolację ok 19-20, co mogę zjeść na 30min-1h przed snem po powrocie z pracy? Dodam tylko, że oczywiście dbam o figurę(ćwiczenia,dieta) ale muszę cokolwiek lekkiego zjeść przed snem, czy to ma być białko?czy węglowodany? Proszę o odpowiedź, dziękuję i pozdrawiam
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Wpływ diety na wygląd skóry

Czy dieta ma istotny wpływ na wygląd naszej skóry? co nam pomaga, a co szkodzi? Dowiesz się tego z naszego filmiku. Zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk
Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk

Witam serdecznie. Kolacja to bardzo ważny posiłek, często mocno lekceważony. Kolacja powinna być lekka, ale i sycąca. Kolacja kończy nasz dzień, przygotowuje organizm do przerwy nocnej. Na ostatni posiłek warto wybrać pokarmy, które nie będą długo zalegały w żołądku czy jelitach - te organy powinny odpoczywać w nocy. Zwalniają swoją pracę, w związku z czym zalegający pokarm w żołądku czy jelicie, może później powodować nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu trawienia (bóle brzucha, wzdęcia, gazy). Dodatkowo warto pamiętać o tym, aby ostatni posiłek nie powodował 'skoków insuliny' i podnoszenia zbyt wysoko poziomu cukru, aby nie doprowadzać do zaburzeń glikemii. Najsensowniejszą kolacją jest kolacja w postaci warzyw. Może Pani zrobić dla siebie na szybko surówkę z surowych warzyw (chociażby tarta marchew z selerem) może Pani zdecydować się na porcję kremu warzywnego - zupy/krem, ale już bez dodatku makaronu, ryżu czy kaszy. Może Pani zdecydować się na fermentowany produkt mleczny np kefir naturalny. Może to być sałatka warzywna, z pomidorków, oliwek selera naciowego (to co Pani lubi i toleruje). Natomiast dlaczego nie polecam węglowodanów złożonych - bo ich proces trawienia trwa długo i stopniowo, niepotrzebnie obciążają jelito, w którym długo zalegają. Nie polecam owoców - szczególnie tych słodkich o wysokim indeksie glikemicznym - ze względu na wpływ na wyrównanie glikemii i poziomu insuliny w przerwie nocnej. Mięso - również będzie długo zalegać w żołądku. Unikamy tłuszczu i tłustych produktów (np pasztet, parówka, ser żółty) bo tłuszcze długo zalegają w żołądku, długo są trawione, obciążają na długo układ trawienny. Nie polecam przed nocą jedzenia orzechów, pestek dynii czy słonecznika, migdałów. Są to produkty długo trawione, i zawiarają tłuszcze roślinny (bardzo pożądany w diecie, ale niekoniecznie na noc). Ale można pokusić się o mięso rybie (gotowane, duszone) ponieważ mięso rybie cechuje się wysoką strawnością. I oczywiście ważna jest wielkość porcji. Żeby nie objadać się przed snem, ale jestem przekonana, że kontrola wielkości porcji jest u Pani bardzo dobrze wypracowana. Pozdrawiam. Asia Szmitka-Łuszczyk mgr farmacji i dietetyk

Najlepiej wodę, jeśli nie da rady, coś małego i jak najbardziej lekkostrawnego.
Proszę jednak spróbować wodę lub herbatę ziołową.
Można zjeść np. 1,5 godziny przed snem, gdy Pani jeszcze nie jest głodna.

0

Witam,

co do kolacji to powinna być jedzona 2-3h przed snem ale jeżeli musi Pani zjeść coś później to niech to będzie posiłek lekko strawny. Nie powinny to być węglowodany a białko z warzywami np. twarożek, kawałek grillowanej piersi z kurczaka, chuda ryba, strączki, jaja z warzywami.
Błędem jest jedzenie owoców – proszę tego nie robić o ile tak było. Owoce mają dużo cukrów prostych, które pod koniec dnia kiedy nasza przemiana materii zwolni i spada zdolność insulinowa mogą odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej.
Jeżeli byłaby Pani zainteresowana to układam indywidualne jadłospisy. Jest to możliwe po osobistej konsultacji - pacjentów przyjmuję w Warszawie lub jeżeli nie ma Pani możliwości dojazdu to przez internet.
Proszę się zastanowić czy nie warto zająć się problemem profesjonalnie.

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty