Co jeść po leczeniu OZT?

Witam. Czy w I m-cu po OZT (z martwicą części trzustki) można włączyć do diety: - jogurt naturalny 0%, - herbatę owocową, - białko jajka, Znajduję na różnych portalach sprzeczne informacje na ten temat, proszę o odpowiedź. Pozdrawiam,

Dzień dobry,
Wszystko zależy od Pana samopoczucia i tego jak rozszerzył Pan dietę. Natomiast słaby napar herbaty owocowej (sam napar, bez fusów i cukru) może Pan jak najbardziej wypić. Jogurt naturalny 0% i białko jaja również. W diecie mogą znaleźć się również chude mięsa oraz chude ryby (najlepiej w formie delikatnych pulpecików), ser twarogowy chudy (np. z posiekanym koperkiem i jogurtem), jogurt z musem jabłkowym (z pieczonych jabłek), pieczone jabłko (jedzone bez skórki), pieczywo pszenne, ryż biały, ziemniaki tłuczone (bez tłuszczu). Z warzyw najlepiej delikatne warzywa gotowane np. marchew, pietruszka, buraczki. Następnie, przy dobrej tolerancji do diety można wprowadzić surowe warzywa ale najpierw tylko sałatę i pomidora bez skórki i owoce np. banana czy brzoskwinię (sam miąższ bez skórki). Dieta powinna być przygotowywana metodą gotowania gotowania na parze. Najważniejsze aby ograniczyć tłuszcz - można go dodawać w minimalnej ilości do potraw, najlepiej na świeżo
Pozdrawiam
Maja Czerwińska-Rogowska dietetyk kliniczny Gryfice