Co jeść, żeby poprawić pracę prawej półkuli mózgu?

Mam pytanie co jeść aby poprawić pracę prawej pół kuli mózgu?? Bo czuję jakby mi ktoś dosłownie uciął połowę prawej półkuli ;) Może brzmi to śmiesznie, ale jest to uciążliwe podczas myślenia i wpływa na depresję. dziękuję

Prawa półkula mózgu odpowiada za zachowania twórcze, emocje; lewa półkula natomiast to działania analityczne, logiczne, "ścisłe". Polecam nie tyle poprawić pracę mózgu zmieniając dietę, co wprowadzając bodźce, które na tę pracę wpłyną. Aby stymulować pracę prawej półkuli polecam zająć się twórczymi i językowymi pracami. Ponadto może Pan zasłonić sobie lewe oko tak, aby bardziej pobudzona była prawa półkula mózgu przez sam dopływ informacji i bodźców do mózgu - to też może pomóc w zwiększeniu pracy prawej półkuli. Powodzenia!

Ma Pan rację, nieodpowiednia dobrana dieta może w znaczący sposób wpłynąć na pracę mózgu. Przede wszystkim należy dostarczać właściwej ilości węglowodanów, które są źródłem glukozy potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania komórek mózgowych. Znajdzie je Pan w produktach zbożowych z pełnego ziarna, takich jak np. chleb żytni, makaron pełnoziarnisty czy ryż brązowy. W codziennej diecie nie może zabraknąć także kwasów omega-3. Ich dobrym źródłem są oleje roślinne, szczególnie olej lniany, oliwa z oliwek czy olej rzepakowy niskoerukowy (nie poddawane obróbce cieplnej), ryby, orzechy, nasiona czy siemię lniane. Warto dodać także produkty bogate w witaminy z grupy B, które odpowiadają za przemiany węglowodanów, a także są odpowiedzialne za pracę komórek nerwowych. Ich źródłem są m.in. rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, jaja, orzechy. Uwzględnienie produktów bogatych w żelazo, magnez, potas, fosfor i cynk w codziennej diecie także pozytywnie wpłynie na pracę mózgu. Dodatkowo ze względu na depresję, o której Pan wspomina zalecamy włączenie źródeł tryptofanu, aminokwasu odpowiedzialnego w organizmie za kilka przemian, między innymi za produkcję serotoniny. Należą do nich rośliny strączkowe, biały ser, mleko, banany, suszone daktyle, mięso – szczególnie drobiowe. Jeżeli przyjmuje Pan leki depresyjne, obniżona koncentracja może być jednym ze skutków ubocznych. Dieta oraz działania mające na celu pobudzenie odpowiednich bodźców na pewno przyniosą pożądany efekt.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444