Co jest powodem nadpobudliwości u 13-latka?

Mój syn skończył w kwietniu 13 lat i wchodzi w "trudny" wiek. Jak do tej pory był kochanym, może lekko nadpobudliwym dzieckiem a teraz po prostu nie mogę go ogarnąć. Ostatnie 5 miesięcy ciąży przeleżalam w szpitalu dostając m.in. 2xdz. relanium 5 mg do czasu porodu. Czy to mogło mieć wpływ na dziecko? Przez pierwsze 3 lata był straszny.Nadpobudliwy, praktycznie nie spał.TERAZ Psycholog dziecięcy zadał mi pytanie co działo się w ciąży? Ciąża była zagrożona przez krwawienia i przedwczesne skurcze.

Witam,

syn jest w okresie adolescencji, jest to faza rozwojowa, która przejawia się zmianami w sferze psychicznej, fizycznej i społecznej, jest, to okres dojrzewania, obserwuje się niestabilność hormonalną, emocjonalną, kształtuje się tożsamość, młodzież odcina się od rodziców i potrzebuje integracji wśród rówieśników, często z tym problemem rodzice sobie nie radzą, kontrolują, ograniczają potrzeby młodego człowieka - ingerują w naturalny rozwój, dziecko trzeba przystosować do życia, nie chronić przed życiem, mogą pojawiać się agresywne zachowanie dziecka wobec nadopiekuńczego rodzica. W przypadku, kiedy ciążą jest zagrożona, potęguje to ostrożność i wzmożenie opieki nad dzieckiem.

http://portalwiedzy.onet.pl/38669,,,,adolescencja,haslo.html
http://www.gimnazjum17.wroclaw.pl/aktualnosci/125-adolescencja
http://www.nauki-spoleczne.info/wiek-dorastaniaadolescencja

Pozdrawiam serdecznie

Witam, okres adolescencji to okres buntu, więc może być trudny dla rodziców. Proszę być w kontakcie z psychologiem dziecięcym który prowadzi terapię syna i porozmawiać z nim o tym. Pytania o przebieg ciąży, rozwój dziecka w kolejnych okresach są ważne w ustaleniu przyczyn zachowania i również zadawane są przez psychologów aby uzyskać jak najwięcej przydatnych informacji, aby skutecznie dobrać formę pomocy. Napisała Pani że przez pierwsze trzy lata syn był "straszny". Proszę się zastanowić jak Pani wtedy poradziła sobie z zachowaniem syna, co wtedy pomagało. W tej chwili syn ma 13 lat więc być może będzie Pani łatwiej do niego "dotrzeć".
Pozdrawiam serdecznie