Co jest powodem, że dziecko mówi mało?

Dzień dobry, Mamy kłopot z siostrzenicą, mała ma dwa lata i mówi mało, praeie wcale. Najczęściej po swojemu, nie reaguje na imię, jak się ją zawoła to obejrzy się popatrzy i pojdzie sobie. Nie unika kontaktu wzrokowego, lubi sie przytulac chchocze jak sie ją łaskocze. Jak czegoś potrzebuje to bierze za reke i prowadzi tam gdzie jest to czego potrzebuje, na odmowe reaguje krzykiem i placzem. Lubi przegladac gazety i ksiazeczki z obrazkami ale zawsze sama zabiera z rąk i sama sie bawi.je samodzielnie ale specjalnie przynosi napoczęte jedzenie żeby to ją nakarmic. Pije sama jak sie picie skonczy to przynosi zeby jej dolac. Lubi dzieci smieje sie na ich widok ale nie garnie sie specjalnie do zabawy. W sklepie czy gdzies indziej jest grzeczna ale w szpitalu czy jakiejkolwiek przychodni jest wrzask i ciagniecie do wyjscia. Nie znosi slowa nie. Czesto biega w kolko tylko zmieniajac tempo i ustawienie stóp. Tak samo lubi ustawiac podobne do siebie przedmioty w rzadku tylko zmieniajac kolejnosc. Lekarz zdiagnozowal autuzm tulko na podstawie krzykow w przychodni,psycholog wspomniala o braku poczucia bezpieczeństwa. Czy moze na to wszystko miec wplyw ze w pomieszczeniu gdzie mala sie bawi czesto bardzo czesto gral telewizor a mala stawala naprzeciw ekranu jak wryta i nie dawala sie odciagnac? siostra sie zalamala i chce jej jakos pomoc, prosze i z gory dziekuje za pomoc

Dzień Dobry Pani,

Z Pani relacji wnioskuję, że Pani Siostrzenica potrafi wyrażać i zadbać o swoje potrzeby.

Myślę, że Pani Siostrzenica reprezentuje osobowość introwersyjną, bardziej nastawiona na wewnętrzne przeżywanie i analizowanie.
Odnośnie TV..., Dziecko potrzebuje do prawidłowego rozwoju również ciszy, by zregenerować swój umysł.

Z mojej strony chcę Pani powiedzieć, że około 90 procent Tego, o Czym myślimy po prostu nie wydarza się...

Podsumowując, wskazana byłaby kontrolna konsultacja pediatryczna/psychologiczna, celem rozwiania wątpliwości.

Z przesłaniem dla Pani i Pani Najbliższych Tego, Co jest potrzebne,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Dzień dobry, z tego co Pani pisze to dziecko reaguje na imię (bo jeśli Pani ją wołaa ona się obraca to znaczy żereaguje). Dziecko w tym wieku nie musi jeszcze mówić a z Pani opisuje wynika że komunikuje się po swojemu, sygnalizuje potrzeby że chce pić. Do tego interesuje się innymi dziećmi . Warto się zastanowić czy stawiają Państwo jej granice? Rozumiem że nie lubi słowa nie ale kusi być w jej słowniku i muszą Państwo respektować już i egzekwować pewne zasady w jej życiu. To pozwoli jej uczyć się stosowania do norm i zasad, lepiej reagować na komunikaty. Trudno stwierdzić czy ma autyzm czy nie. W tym wieku wytrzymałabym się z taką diagnoząbo jeszcze jest za wcześnie. Kiedy będzie miała 3 latka a nadal nie będzie się poprawiało jej zachowanie bo egzekwowaniu zasad przez rodziców to warto wybrać się do poradni psychologicznej i zawnioskować o przeprowadzenie badania pod kątem autyzmu. Jednak na ten moment skoncentrować się na wprowadzeniu dziecku zasad. Proszę pamiętać że decydują rodzice a żeby mogli decydować to słowo nie mysi być w słowniku i dziecko napadem histerii nie może na nich wymusić zmiany decyzji. Czasami kiedy jesteśmy zbyt uległymi rodzicami i do tego mowa dziecka pojawia się później ma się poczucie że dziecko ma autyzm. Ono jeszcze nie rozumie wielu komunikatów i do tego robi co chce. Życzę powodzenia.
Pozdrawiam A. Pacia