Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 4 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co jest przyczyną bólu nóg i rąk?

Witam. Mam 21 lat od wielu lat co jakiś czas towarzyszy mi ból nóg lub rąk często on powraca gdy przemarznie mi noga lub ręką, jednak po ogrzaniu bolącego miejsca lub wymasowaniu go ból powoli przemija...nie potrafię dokładnie określić tego bólu to jest jakby rwanie. Bardzo proszę o odpowiedź

21 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Opisane przez Panią dolegliwości mogą być spowodowane nadmierną odruchowa reakcją końcowych naczyń tętniczych na zimno - które, jako reakcja obronna kurczą się, czemu może towarzyszyć ból. Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie wychładzania rąk i nóg.

W razie nasilania dolegliwości można rozważyć wykonanie usg doppler naczyń tętniczych - w zależności od nasilenia - w kończynach górnych lub dolnych. W razie dalszych wątpliwości proponuję skontaktowanie się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu.

serdecznie pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy