Co jest przyczyną nagłych wybudzeń połączonych z lękiem i kołataniem serca?

Co jakiś czas podczas zasypiania (ale rzadko) po krótkim czasie budzi mnie jakby "uderzenie"; impuls i podrywam się ze snu. Przez krótki moment towarzyszy mi lęk, rozkołatane serce i kiedy za chwilę znowu zasypiam jest to samo. Jestem na tyle zmęczony,że znowu zasypiam i znowu to samo. Mam leki nasenne i uspakajające przepisane przez psychiatrę ale właśnie nie działają. Co jest przyczyną tych nagłych wybudzeń zaraz jak zapadam w sen?

Witam, to dobrze że korzysta Pan z pomocy lekarza. Jeżeli środki nie działają proszę na najbliższej wizycie porozmawiać o tym z lekarzem. Poza tym, warto skorzystać również z konsultacji z psychologiem i psychoterapii. Tak aby poza leczeniem farmakologicznym, zastanowić się również jakie jest źródło niepokoju.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka

Dzień dobry!

Jest to pytanie do prowadzącego lekarza psychiatry. Często też nie jest możliwe jasno, jednoznacznie określić, co jest przyczyną konkretnego objawu. Warto raczej obserwować dynamikę zmian podczas podjętego leczenia, reakcje na leki, dynamikę psychoterapii itp.

Pozdrawiam!

Witam Pana,
Nie wspomina Pan nic o tym, jaki tryb życia Pan prowadzi.
Czy przeżywa lub przeżywał Pan jakieś stresujące sytuacje?
Czy w Pana życiu wydarzyło się coś szczególnego?
Jak Pan funkcjonuje od strony psychologicznej?
Niewiele pisze Pan o sobie, więc trudno znaleźć przyczynę.
Najczęściej takie zaburzenia snu, jak wybudzanie mają podłoże
emocjonalne, czyli są natury psychologicznej.
Przyczyną wybudzania mogą być też przeżywane emocje,
stres i przykre doświadczenia z przeszłości.
Może być też skutkiem przyjmowanych leków.
Kołatanie serca i wybudzanie się z lękiem najczęściej towarzyszy
zaburzeniom nerwicowym.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej
konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom
i wydarzeniom na przestrzeni Pana życia, które doprowadziły
do opisanych zaburzeń snu.
Aby skutecznie Panu pomóc, należy poznać dokładnie
naturę Pana problemu, dotrzeć do jego źródeł
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Pana do skonsultowania swojego problemu z psychologiem.
Terapeuta pomoże Panu odzyskać równowagę wewnętrzną
i zdrowy, spokojny sen.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl