Co mam zrobić z tym lękiem przed utratą dziewczyny?

Witam, zwracam się do Państwa z moim zdaniem sporym problemem z którym się zmagam. Mam 25 lat, moja dziewczyna 22. Kocham ją bardzo, ponad życie i jest moim całym światem tylko od kilku miesięcy nie mogę sypiać, żyć mi jest ciężej, ponieważ boje się że ją stracę, strasznie się boje i myślę o tym bardzo często, spędza mi to sen z powiek. Jest obecnie wszystko w porządku, kochamy się i chcemy siebie nawzajem, chciał bym z nią spędzić swoje życie, nie wyobrażam sobie aby bylo inaczej, boje się ogromnie że tak nie będzie, że coś sie wydarzy, że ktoś się pojawi, co kolwiek...nie przeżył bym tego jeśli bym ją stracił, nie przeżył...nie mogę właśnie spać bo się boję...przecież jej tego nie powiem że nie śpie bo się boje ze ją stracę...co mam robić

Mgr Anna Byczko Psychologia

Dzień dobry,

Wierzę, że jest to dla Pana ciężka sytuacja, bo ten obezwładniający lęk uniemożliwia Panu funkcjonowanie.

Z Pana opisu wynika, że problem tkwi w przekonaniu, że nie przeżyje Pan sytuacji rozstania.

Zachęcam jednak do rozmowy z partnerką o Pana uczuciach i obawach, ponieważ jednym z elementów dojrzałego związku jest szczerość wobec partnera.

Dobrym sposobem na rozwiązanie Pana trudności w sferze przekonań jest konsultacja z psychoterapeutą np. poznawczo behawioralnym.

Na bieżąco zachęcam również do praktykowania treningu autogennego Schultza, który znaleźć można na youtube. Jest to dobre narzędzie w redukowaniu stresu i rozluźnienia napięcia mięśniowego przed snem.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.