Co mam zrobić z tym popsutym zębem?

Dzień dobry. Przez kilka dni miałem problem z "popsutym" zębem. Bolał mnie, lekko spuchłem, nie będę tu opisywał dolegliwości stomatologicznych, bo nie o to chodzi. Po tym zauważyłem, że mam powiększony węzeł chłonny, praktycznie w tym samym miejscu gdzie znajduje się ten ząb. Pod żuchwą. Przez pierwsze 2-3 dni lekko bolał przy naciskaniu, mogę nim poruszać. W dniu gdy to piszę jest już zemną siódmy dzień. Liczyłem, że to po chwili zejdzie samo, ale obecnie już nie wiem. Póki co ząb nie boli, ale nadal nie jest wyleczony. Czy ten węzeł (jeśli to od zęba, a tak przypuszczam) będzie powiększony do czasu wyleczenia/usunięcia zęba? To jakieś zapalenie? Zanim nie uporam się z problematycznym zębem powinienem coś robic?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przyjmuje się, że zaawansowana próchnica może powodować powiększenie węzłów chłonnych. Związane jest to z tym, że bakterie, które znajdują się w jamie ustnej mogą się poruszać po całym organizmie, w tym mogą zainfekować węzły chłonne. Następujący wtedy stan zapalny najczęściej leczy się antybiotykiem, który musi przepisać lekarz. W Pana przypadku więc zasadne wydaje się udanie do lekarza pierwszego kontaktu i do stomatologa, pierwszy zapewne zdiagnozuje powiększony węzeł i zaleci leczenie, drugi wykluczy przyczynę infekcji, lecząc chory ząb. Proszę nie odkładać wizyt w czasie, ponieważ sytuacja, którą Pan opisuje nie jest dobra dla całego organizmu. Życzymy zdrowia i zachęcamy do lektury poniższych artykułów.

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zepsute-zeby-a-odczynowe-powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-wywolywane-przez-prochnice-nie-jest-to-tylko-problem-zebow

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.