Co mogą oznaczać takie problemyz koncentracją u syna?

Szanowni Państwo, chciałam poprosić o radę, pomoc w kwestii koncentracji mojego syna. Ma 4,5 roku i problemy z koncentracją, które NIE objawiają się poprzez nadpobudliwość, ignorancję, nierozumienie poleceń, ale przesadnym skupieniu się na otoczeniu. Wygląda to trochę tak, jakby syn nie potrafił się "wyluzować", by cieszyć się np. kolorowaniem, ale jego uwagę przykuwa fakt, że "Małgosi spadła kredka" etc. To nie jest jakby rozproszenie otoczeniem, ale tak jakby próba kontroli otoczenia, takiego jakby zabezpieczenia. Dodam, że chodzi do przedszkola, które bardzo lubi i jest tam lubiany :-) Jak pomóc mu skupić się na sobie i czerpać radość z np. prac plastycznych, a nie poświęcać swojej uwagi innym. Dziękuję za rady i sugestie.

A czy syn w domu potrafi czerpać radość z zabawy ,kolorowania itd? Czy panie przedszkolanki także widzą problem? Może to taki etap w jego rozwoju- jest zainteresowany otoczeniem, ciekawy innych dzieci. Może mu to samo minąć. Dzieci często czerpią z rodziców. Czy syn może zaobserwować jak pani i mąż swobodnie cieszycie się z różnych zajęć? Rozmawiać z dzieckiem- co lubi, co sprawia mu radość, czym się interesuje.