Problemy ze skupieniem uwagi u 10-latka

Witam moje dziecko 10 letnie ma kłopot ze skupieniem uwagi. Gdzie szukać pomicy w tym zakresie

• dziecko ujawnia co najmniej sześć objawów z listy;
• objawy te utrzymują się dłużej niż sześć miesięcy;
• występują one w kilku formach aktywności dziecka (np. nie tylko w szkole, ale i w domu);
• objawy te występowały przed siódmym rokiem życia i utrzymują się uporczywie do chwili obecnej.

A oto lista zachowań sugerujących obecność zespołu zakłóceń uwagi:
1. Dziecko wykazuje trudności w koncentracji na szczegółach, popełnia błędy nieuważne.
2. Nie potrafi przez dłuższy czas skupić się na zadaniu.
3. Sprawia wrażenie jakby nie słuchało przekazywanych mu komunikatów.
4. Nie kończy zaczętych prac, polecenia wypełnia niedokładnie.
5. Ma kłopoty z organizacją pracy i wszelkich zajęć.
6. Niechętnie podejmuje zadania wymagające dłuższego wysiłku intelektualnego.
7. Gubi przybory szkolne i rzeczy potrzebne do pracy i nauki.
8. Łatwo ulega rozproszeniu pod wpływem słabych nawet bodźców.
9. Zapomina o codziennych obowiązkach i zadaniach.

Jeśli wg Pani dziecko spełnia podane warunki warto udać się do poradni zdrowia psychicznego specjalizującej się w pracy z dziećmi. Jeśli wg Pani dziecko nie spełnia warunków z listy może to być przejściowe zachowanie związane np. z dojrzewaniem.

Warto skorzystać z pomocy Poradni Psychologiczno_pedagogicznej. Znajduje się w każdym większym mieście i oferuje pomoc zarówno diagnostyczna jak i terapeutyczną.