Co mogę zrobić z tym wysuszeniem gardła?

Witam, od paru lat zmagam się z porannym bólem gardła. Po przebudzeniu czuję pieczenie i wysuszenie w jamie ustnej. Do tego dochodzi biały nalot na języku - przeważnie od strony przełyku, ale zdarza się również bardziej obfity na całym języku. Szklanka wody łagodzi ból, w ciągu dnia w zasadzie ustępuje. Zniechęciły mnie wizyty u lekarzy, ponieważ każdy diagnozował co innego: od refluksu, przez zatoki, po grzybicę jamy ustnej. Nie odczuwam objawów typowo refluksowych, żadnych zgag, pustych odbijań, czy zatorów w przełyku. Co do zatok, to pani otolaryngolog stwierdziła wydzielinę spływającą z zatok i podrażniającą gardło. Odbyłem 10 wizyt na naświetlaniu lampą, tzw. solar o ile dobrze pamiętam, ale to nie pomogło. Co ciekawe, mój problem jest skutkiem anginy którą kiedyś przeszedłem. Pamiętam, że nigdy wcześniej nie doskwierały mi jakiekolwiek problemy jamy ustnej, a po anginie i całej kuracji antybiotykowej pozostał mi właśnie ten ból gardła. Lekarzy oczywiście nie interesowała ta uwaga, od razu przechodzili do swojej diagnozy. Czy jest jakaś domowa kuracja, którą mógłbym zastosować? Czy ewentualny nawilżacz powietrza mógłby rozwiązać problem z poranną suchością gardła? Jestem osobą niepalącą, także wykluczyłbym jako przyczynę wszelkiego rodzaju używki.

Redakcja abcZdrowie

Witamy, w odpowiedzi na zadane przez Pana pytanie chcielibyśmy zachęcić do kontaktu z Pańskim lekarzem prowadzącym lub specjalistami z dziedzin laryngologii lub gastrologii. Jak Pan wspomina w swoim pytaniu, objawy, które się pojawiają mogą faktycznie mieć związek z przebytą anginą. Jest to choroba bakteryjna, która w swoim przebiegu może silnie podrażniać gardło. Jej powikłania często utrzymują się przez dłuższy czas i są trudne do wyleczenia. W Pańskim wypadku na pewno konsultacja laryngologiczna byłaby ponownie wskazana. Możliwe, że warto by przeprowadzić jeszcze poszerzenie badań o np. morfologię krwi lub wymaz z gardła. Lekarz zapewne mógłby wytyczyć nowe postępowanie i dzięki temu dobrać odpowiednie leczenie. Na rynku obecnie dostępne są preparaty nawilżające gardło po takich chorobach. Warto zapytać farmaceuty. Może trzeba wykonać także wstępną konsultację gastrologiczną w celu całkowitego wykluczenia przyczyn przewodu pokarmowego, np. refluksu żołądkowo-przełykowego. Ponadto suchość w gardle może mieć bardzo prozaiczną przyczynę, którą jest niska podaż płynów, a co za tym idzie odwodnienie organizmu. Należałoby zweryfikować tę informację i ewentualnie zwiększyć podaż wody a na przykład zmniejszyć ilość wypijanej herbaty czy kawy. Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-w-gardle-przyczyny-metody-przeciwdzialania, https://portal.abczdrowie.pl/angina oraz https://portal.abczdrowie.pl/odwodnienie-objawy-leczenie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.