Jeśli badania wyszły w porządku, a lekarze nie widzą innych możliwych (somatycznych) przyczyn zaistniałej sytuacji, jest bardzo prawdopodobne, że pojawiła się ona na tle emocjonalnym (nerwicowym). Szczególnie, że- jak sama Pani napisała- w Pani życiu pojawiają się trudności w zapanowaniu nad emocjami. Trudności i zaburzenia w sferze emocjonalnej mogą mieć przełożenie nie tylko na samopoczucie, ale także fizycznie odczuwane napięcie, niepokój, a nawet doznania fizyczne czy bólowe. Objawy polegające na poczuciu, że "zaraz zemdleję", odczucia ciepła, zimna, duszności, ucisków itp pojawiają się dość często w przypadku zaburzeń lękowych czy nerwicowych. W takiej sytuacji konsultacja z psychologiem i podjęcie psychoterapii jest bardzo dobrym pomysłem. Warto pamiętać, że proces terapeutyczny wymaga jednak motywacji, zaangażowania i cierpliwości. Najczęściej trwa od kilku tygodni do kilku lat (zależnie od stopnia zaburzeń). Daje jednak szanse nie tylko na pozbycie się uciążliwych objawów, ale także poprawę jakości i komfortu życia.
"Wskazaniami do stosowania escitalopramu są duże epizody depresyjne, zaburzenia lękowe z napadami lęku z agorafobią (chorobliwy lęk przed otwartą przestrzenią) lub bez niej, fobia społeczna, zaburzenia lękowe uogólnione, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Lek podaje się doustnie, raz dziennie, niezależnie od posiłków. W leczeniu depresji i fobii społecznej poprawę kliniczną uzyskuje się po 2–4 tyg. W przypadku depresji leczenie należy kontynuować co najmniej przez 6 miesięcy po uzyskaniu poprawy, natomiast w leczeniu fobii przez 12 tyg. W przypadku zaburzeń lękowych maksymalną skuteczność uzyskuje się po 3 mies., leczenie należy kontynuować przez kilka miesięcy."
Zatem proszę cierpliwie zaczekać na efekt działania tabletki. Psychoterapia na początku przynosi wielką uglę, bo poczuje Pani wsparcie. Potem zazwyczaj jest trudno, bo kumulują się emocje dotyczące problemów, które Pani porusza na sesjach. Warto wytrwać, po potem już powinno robić się coraz lepiej.
A gdyby chciała Pani pracować online, serdecznie zapraszam.
www.facebook.com/psychoterapiawewroclawiu
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy można się pozbyć fobii specyficznej, mając nerwicę lękową? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Nadmierne wydzielanie śliny a nerwica – odpowiada Dr Paulina Marczyńska
- Czy astygmatyzm może powodować lęk i napięcie? – odpowiada Lek. Seweryn Segiet
- Ból brzucha i mdłości podczas przebywania w tłumie – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Strach przed wyjściem z domu z powodu omdlenia – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Czy ten oddech może zagrażać mojemu życiu? – odpowiada Mgr Tytus Dziewięcki
- Czy moje objawy wynikają z lęku? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak radzić sobie z takim lękiem mając 30 lat? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Czy to normalne przy fobii społecznej? – odpowiada Mgr Marcin Goluch
- Dlaczego niektórzy ludzie są bardziej lękliwi i emocjonalni od innych? – odpowiada Mgr Bożena Waluś