Co mogło być powodem omdlenia?

Miałam wieczorem dziwną sytuację, bawiłam się z psem a potem wstałam żeby napić się wody. Zaczęło mi się kręcić w głowie a nogi miałam jak z galaretki. Oblewały mnie poty, pojawiły się duszności, piszczenie w uszach i nudności. Mąż mówi, że miałam rozszerzone źrenice, byłam blada i miałam częściowe omdlenia. Zadzwonił na pogotowie, ale w trakcie wywiadu położyłam się i nagle czułam jak poty odchodzą i robie się zimna i to było takie przyjemne. Potem czułam się już w miarę dobrze. Jedynie pod oczami powychodziły mi naczynka i żyłki. Położyłam się spać i czułam takie grzanie w okolicy mostka. Rano wybrałam się do przychodni gdzie zrobiono mi EKG, zbadano ciśnienie i cukier. Jestem też świeżo po badaniach krwi. Wyniki mam prawidłowe, więc odesłano mnie do domu. Chciałabym dowiedzieć się co to było i czy powinnam wykonać jakieś badania? Chciałam jeszcze dodać, że zaczęłam brać Escitalopram i dopiero zażyłam 1 tabletkę. Psychiatra kazał mi to zażywać przed wizyta u psychoterapeuty żeby się wyciszyć, ponieważ nie mogę zapanować nad emocjami.

Jeśli badania wyszły w porządku, a lekarze nie widzą innych możliwych (somatycznych) przyczyn zaistniałej sytuacji, jest bardzo prawdopodobne, że pojawiła się ona na tle emocjonalnym (nerwicowym). Szczególnie, że- jak sama Pani napisała- w Pani życiu pojawiają się trudności w zapanowaniu nad emocjami. Trudności i zaburzenia w sferze emocjonalnej mogą mieć przełożenie nie tylko na samopoczucie, ale także fizycznie odczuwane napięcie, niepokój, a nawet doznania fizyczne czy bólowe. Objawy polegające na poczuciu, że "zaraz zemdleję", odczucia ciepła, zimna, duszności, ucisków itp pojawiają się dość często w przypadku zaburzeń lękowych czy nerwicowych. W takiej sytuacji konsultacja z psychologiem i podjęcie psychoterapii jest bardzo dobrym pomysłem. Warto pamiętać, że proces terapeutyczny wymaga jednak motywacji, zaangażowania i cierpliwości. Najczęściej trwa od kilku tygodni do kilku lat (zależnie od stopnia zaburzeń). Daje jednak szanse nie tylko na pozbycie się uciążliwych objawów, ale także poprawę jakości i komfortu życia.

"Wskazaniami do stosowania escitalopramu są duże epizody depresyjne, zaburzenia lękowe z napadami lęku z agorafobią (chorobliwy lęk przed otwartą przestrzenią) lub bez niej, fobia społeczna, zaburzenia lękowe uogólnione, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Lek podaje się doustnie, raz dziennie, niezależnie od posiłków. W leczeniu depresji i fobii społecznej poprawę kliniczną uzyskuje się po 2–4 tyg. W przypadku depresji leczenie należy kontynuować co najmniej przez 6 miesięcy po uzyskaniu poprawy, natomiast w leczeniu fobii przez 12 tyg. W przypadku zaburzeń lękowych maksymalną skuteczność uzyskuje się po 3 mies., leczenie należy kontynuować przez kilka miesięcy."

Zatem proszę cierpliwie zaczekać na efekt działania tabletki. Psychoterapia na początku przynosi wielką uglę, bo poczuje Pani wsparcie. Potem zazwyczaj jest trudno, bo kumulują się emocje dotyczące problemów, które Pani porusza na sesjach. Warto wytrwać, po potem już powinno robić się coraz lepiej.
A gdyby chciała Pani pracować online, serdecznie zapraszam.
www.facebook.com/psychoterapiawewroclawiu