Co może oznaczać takie zgrubienie w uchu?

Witam w przewodzie słuchowym zewnętrznym wyczułem jakieś zgrubienie. Nie odczuwam bólu przy jego dotknięciu . Czy to zwykłe zapalenie ucha czy coś znacznie gorszego. Niestety mam to od długiego czasu (około półtora roku) i to zlekceważyłem.. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

w pytaniu pisze Pan o zgrubieniu wewnątrz ucha, które Pana niepokoi. Nie pojawiło się ono w ostatnio, ale jest ono obecne już od dłuższego czasu. Dodatkowo nie jest ono bolesne ani nie wywołuje reakcji obronnej organizmu w postaci gorączki. Warto, aby Pańskie ucho zobaczył lekarz laryngolog, który na podstawie badania lekarskiego będzie mógł stwierdzić wstępnie, jaki charakter może mieć ta zmiana. Wydaje się, że raczej nie jest to klasyczne zapalenie ucha, które zasadniczo ma inne objawy niż te, o których Pan pisze. Należą do nich np. ostry ból ucha, uczucie zatkania, wypływ ropnej wydzieliny czy gorączką. Często zapalenie ucha ma powiązanie z chorobami gardła. Z tego też względu konsultacja lekarska wydaje się być konieczna i pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/ucho

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-ucha-srodkowgo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.