Co może znaczyć taka ospałość i brak apetytu?

Mam 33lata. Prowadzę bardzo aktywny tryb życia, nigdy nie choruje, zawsze czuje się dobrze. Nigdy nie narzekam zawsze patrz na wszystko z pozytywnej strony. Od kilku dni chodzę ospany, nie mam gorączki, nie czuje się źle, w sumie nic mi nie dolega. Mam całkowity brak apetytu. Z 6-7 posiłków dziennie spadłem do 2 max 3 posiłków. Ciągle bym leżał w łóżku i spał, niewiem co się ze mną dzieje. Do lekarza nie pójdę teraz bo kolejki są ogromne z powodu wirusa.

Dzień dobry,

Pomimo aktualnej sytuacji epidemiologicznej związanej z pandemią koronawirusa, jest wiele możliwości kontaktu z lekarzem w formie telefonicznej, bądź wideokonsultacji do czego Pana bardzo zachęcam. Objawy, które Pan opisał mogą świadczyć o chwilowym obniżeniu nastroju, nadmiernym przemęczeniu organizmu, silnym napięciu psychicznym, bądź nawet infekcji. Proszę się uważnie obserwować i w razie przedłużającego się takiego stanu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Wspomniał Pan w swoim pytaniu, że prowadzi Pan bardzo intensywny tryb życia, dlatego ze swojej strony chcę również zwrócić uwagę, iż układ hormonalny jednym z fizjologicznych systemów organizmu, który jest niezwykle wrażliwy na stres związany z wykonywanymi systematycznie ćwiczeniami fizycznymi. Coraz większa liczba badań naukowych wskazuje, że częste i długotrwałe wysiłki o charakterze wytrzymałościowym mogą niekorzystnie wpływać na męską i żeńską gospodarkę hormonalną. Dodatkowo, długotrwałe spożycie niewystarczającej ilości energii w diecie może skutkować objawami depresyjnymi, pogorszeniem możliwości oceny sytuacji, obniżeniem koncentracji, rozdrażnieniem, obniżeniem wytrzymałości wysiłkowej, zmniejszeniem odpowiedzi na bodźce treningowe, zwiększeniem ryzyka wystąpienia kontuzji, zmniejszeniem zasobów glikogenu mięśniowego oraz spadkiem siły mięśni. Istnieją natomiast dowody wskazujące, że zwiększenie dostępności energii prowadzi do odwrócenia niektórych zaburzeń funkcjonowania organizmu, dlatego należy dbać o odpowiednią podaż białka, kalorii i mikroskładników w swojej codziennej diecie.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl