Co zrobić, aby przytyć po operacji wyrostka?

Witam, jestem po operacji wyrostka.. Mam dietę lekkostrawna, chciałabym przytyć ważę 52kg na 170cm wzrostu mam 20 lat. Co robić i co jeść aby ta waga podniosła się chociażby do 10kg

Dzień dobry,

W celu zwiększenia masy ciała niezbędne jest długotrwałe utrzymywanie dodatniego bilansu energetycznego przestrzeganej diety łatwo strawnej (tzw. nadwyżka kaloryczna), która powinna wynosić około 10-15% całodziennego zapotrzebowania na energię. Z punktu widzenia fizjologii człowieka, nadmiar energii zawsze przyczynia się do wzrostu masy ciała, natomiast jej niedobór powoduje odwrotną sytuację, czyli ubytek masy ciała. Warto rozważyć włączenie do diety produktów rekreacyjnych w rozsądnych ilościach, które nie dostarczą dużych ilości błonnika pokarmowego i nie będą długo zalegać w żołądku, a tym samym będą relatywnie lekkostrawne. Do takich produktów żywnościowych można zaliczyć: jasne lub mieszane pieczywo, smoothie mleczno-owocowe z dodatkiem miodu, biszkopty, czerstwe ciasto drożdżowe, galaretki, kisiele, musy, budynie, ryż biały z duszonymi jabłkami, masło orzechowe (100% orzechów, bez cukru) czy kanapki z jasnego pieczywa z dodatkiem dżemu, powidła lub konfitury niskosłodzonej, bez pestek. Wymienione powyżej produkty mogą być bardzo pomocne, szczególnie w okolicy treningowej. Jeżeli jest Pani osobą bardzo aktywną fizycznie, to proszę się również zastanowić w jaki sposób zmniejszyć liczbę ćwiczeń o charakterze tlenowym, aby zmniejszyć ilość wydatkowanej energii w ciągu dnia oraz tygodnia. Proszę pamiętać, że bardzo ważna jest konsekwencja w działaniu, wytrwałość oraz cierpliwość.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl