Dzień dobry!
Wymienione przez Pana objawy nie są wystarczające do jednoznacznej odpowiedzi na pytania. Czy poza stresem i problemami z koncentracją ma Pan jeszcze jakieś problemy? Czy ostatnio wydarzyło się coś trudnego bądź niepokojącego? Czy poza stresem nastąpiła też jakaś zmiana nastroju lub zmiana w funkcjonowaniu? Mówi Pan, że ma problem z nauką jeżeli coś nie wychodzi - jak wtedy Pan reaguje na sytuację tylko się poddaje, czy też złości, dochodzi do impulsywnych reakcji?
Wspomina Pan o spadku motywacji - z pewnością podniesie ją odpowiednio dobrana psychoterapia i/lub farmakoterapia. Jednak by takie dobrać należy udać się do specjalisty.
Z ogólnodostępnych metod podniesienia motywacji polecam: znalezienie odpowiedniej dla siebie pobudzającej muzyki, wywieszenie nad miejscem pracy motywujących cytatów bądź zdjęć, a co najważniejsze - racjonalne przedstawienie sobie argumentów po co robię daną rzecz. Jeżeli nie może się Pan zmotywować do egzaminów na studiach warto zadać sobie pytanie dlaczego chce się Pan uczyć danego przedmiotu. Jeżeli jeszcze ma Pan jakieś pytania - zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam!
Drogi Autorze,
przede wszystkim bardzo dobrze, że szukasz odpowiedzi i rozwiązań dla swojej sytuacji. Podejrzewam, że jest ona dla Ciebie niezwykle trudna. Przede wszystkim istotna jest Twoja świadomość problemu, dzięki czemu masz okazję do zadbania o swój komfort psychiczny.
Jako bardzo młoda osoba, będąca na wczesnych etapach życia studenckiego, możesz odczuwać swoistą frustrację. Nauka w szkole, a nauka na studiach to zupełnie dwa różne światy, w których trzeba się jakość odnaleźć. Stres który odczuwałeś na początku roku, który prawdopodobnie wynikał ze zbliżającej się sesji, jest naturalny. Jego natężenie również. Nowa sytuacja wymaga nowych sposobów radzenia sobie ze stresem, a ich znalezienie nie zawsze jest intuicyjne i proste.
Podejrzewam, że odczuwane emocje odbiły się na Tobie i wpłynęły na teraźniejszość. Jeśli nie przepracujemy danych przeżyć, zostają one w nas zapisane. Możliwe, że jesteś właśnie na etapie, w którym ponownie odczuwasz przeżywane dawniej emocje, co uaktywnia pewien schemat postępowania - niechęć do nauki, obniżony nastrój oraz inne problemy, które opisałeś.
Dodatkowym elementem mogącym wpływać na Ciebie jest fakt obecnej aury. Podczas jesieni i zimy powstają niedobory witaminy D. Brak światła słonecznego oraz krótsze dni mają dość spore znaczenie w naszym życiu. Przyjrzyj się od kiedy zauważyłeś swoje objawy i czy przypadkiem na wszystko to nie ma jeszcze wpływ obecna pogoda.
Zachęcam Cię do skorzystania ze wsparcia psychologicznego. Kilka spotkań z profesjonalistą powinno pomóc Ci w wypracowaniu nowych mechanizmów postępowania, które będą adekwatne do Twojej obecnej sytuacji.
Życzę Ci wszystkiego co najlepsze!
Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/Anna-Kasprzak-psycholog-i-animator-kultury-110965181347610
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Nie radzę sobie z życiem i z sobą. Jak to zmienić? – odpowiada Magdalena Pikulska
- Jak wypracować mobilizację i zwalczyć stres? – odpowiada Piotr Bochański
- Jak radzić sobie z niechęcią do nauki? – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Czy powinnam zdecydować się na wizytę u psychologa z moim problemem? – odpowiada Mgr Tomasz Kościelny
- Jak mam poradzić sobie ze swoim życiem? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak poradzić sobie po stracie pracy? – odpowiada Paulina Witek
- Problemy z nauką języków obcych – odpowiada Mgr Marta Belka-Szmit
- Dlaczego mam tą niechęć do nauki? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- W jaki sposób odzyskać radość życia? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Jak zmienić swój wygląd i nastawienie do życia? – odpowiada Paulina Witek
artykuły
Introwertycy w czasie epidemii koronawirusa. "Ta sytuacja dla mnie mogłaby trwać znacznie dłużej"
Izolacja, samotność i brak kontaktów towarzyskich.
"Nie rób z siebie pajaca". Dr Paweł Kabata - chirurg onkolog czy celebryta?
Dr Paweł Kabata jest chirurgiem onkologiem, który
Czy masz skłonności do nerwicy?
Nerwice, czyli zaburzenia lękowesą grupą zaburzeń