Co można jeszcze zmienić w swoim życiu, aby nie mieć tych problemów?

Witam, mam problem - otóż zauważyłem, że często mam problem z nauką jeżeli mi nie wychodzi - to znaczy gdy próbuję uczyć się jakiś zagadnień ale wiem, że ich nie pojmuję to denerwuje się mega i czuje się zmęczony. Sam tak miałem na początku roku tego - dopadł mnie mega stres i każdego dnia czułem się źle - bałem się egzaminów i tego, że nie zdam, sesji, przedmiotów i natłoku materiału (piłem ciągle melisę czy też brałem valerin max), teraz na szczęście już nie mam takiego ciężkiego stanu, chyba dzięki spacerom ALE dalej mam lekkie problemy które rzadko występują na przykład gdy próbuję się uczyć jakiegoś nowego zagadnienia z którym mam problem i nie potrafię go zrozumieć - wtedy stresuje się, źle się czuję a często nawet czuje się zmęczony, że rzucam naukę (pomimo tego, że wiem, że muszę nauczyć się tego zagadnienia i że np. za tydzień mam kolokwium). Sam także zauważyłem, że moje zainteresowania znikły - nic mnie nie zachęca za bardzo do np. oglądania czy też jakakolwiek forma rozrywki w celu zrelaksowania się (czuje jakby brak po prostu interesujących rzeczy). Co robić? Co można jeszcze zmienić w swoim życiu aby nie mieć tych problemów?

Dzień dobry!

Wymienione przez Pana objawy nie są wystarczające do jednoznacznej odpowiedzi na pytania. Czy poza stresem i problemami z koncentracją ma Pan jeszcze jakieś problemy? Czy ostatnio wydarzyło się coś trudnego bądź niepokojącego? Czy poza stresem nastąpiła też jakaś zmiana nastroju lub zmiana w funkcjonowaniu? Mówi Pan, że ma problem z nauką jeżeli coś nie wychodzi - jak wtedy Pan reaguje na sytuację tylko się poddaje, czy też złości, dochodzi do impulsywnych reakcji?

Wspomina Pan o spadku motywacji - z pewnością podniesie ją odpowiednio dobrana psychoterapia i/lub farmakoterapia. Jednak by takie dobrać należy udać się do specjalisty.

Z ogólnodostępnych metod podniesienia motywacji polecam: znalezienie odpowiedniej dla siebie pobudzającej muzyki, wywieszenie nad miejscem pracy motywujących cytatów bądź zdjęć, a co najważniejsze - racjonalne przedstawienie sobie argumentów po co robię daną rzecz. Jeżeli nie może się Pan zmotywować do egzaminów na studiach warto zadać sobie pytanie dlaczego chce się Pan uczyć danego przedmiotu. Jeżeli jeszcze ma Pan jakieś pytania - zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam!

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Drogi Autorze,

przede wszystkim bardzo dobrze, że szukasz odpowiedzi i rozwiązań dla swojej sytuacji. Podejrzewam, że jest ona dla Ciebie niezwykle trudna. Przede wszystkim istotna jest Twoja świadomość problemu, dzięki czemu masz okazję do zadbania o swój komfort psychiczny.

Jako bardzo młoda osoba, będąca na wczesnych etapach życia studenckiego, możesz odczuwać swoistą frustrację. Nauka w szkole, a nauka na studiach to zupełnie dwa różne światy, w których trzeba się jakość odnaleźć. Stres który odczuwałeś na początku roku, który prawdopodobnie wynikał ze zbliżającej się sesji, jest naturalny. Jego natężenie również. Nowa sytuacja wymaga nowych sposobów radzenia sobie ze stresem, a ich znalezienie nie zawsze jest intuicyjne i proste.

Podejrzewam, że odczuwane emocje odbiły się na Tobie i wpłynęły na teraźniejszość. Jeśli nie przepracujemy danych przeżyć, zostają one w nas zapisane. Możliwe, że jesteś właśnie na etapie, w którym ponownie odczuwasz przeżywane dawniej emocje, co uaktywnia pewien schemat postępowania - niechęć do nauki, obniżony nastrój oraz inne problemy, które opisałeś.

Dodatkowym elementem mogącym wpływać na Ciebie jest fakt obecnej aury. Podczas jesieni i zimy powstają niedobory witaminy D. Brak światła słonecznego oraz krótsze dni mają dość spore znaczenie w naszym życiu. Przyjrzyj się od kiedy zauważyłeś swoje objawy i czy przypadkiem na wszystko to nie ma jeszcze wpływ obecna pogoda.

Zachęcam Cię do skorzystania ze wsparcia psychologicznego. Kilka spotkań z profesjonalistą powinno pomóc Ci w wypracowaniu nowych mechanizmów postępowania, które będą adekwatne do Twojej obecnej sytuacji.

Życzę Ci wszystkiego co najlepsze!

Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/Anna-Kasprzak-psycholog-i-animator-kultury-110965181347610