Co oznacza ucisk i ból w tych miejscach?

Witam, mam problem i nie wiem gdzie się z nim udać. Od tygodnia czuję ucisk i ból w jelitach najbardziej po prawej stronie na dole oraz po lewej również na dole. Codziennie odczuwam ból z chwilowymi przerwami. Do tego doszły zaparcia i ból przy próbie wypróżnienia się. Od tygodnia zmagam się również z rwaniem w prawej nodze od pośladka aż po stopę. Najbardziej nasila się przy siedzeniu i leżeniu. Rwanie odczuwam już przez dłuższy czas bo przez parę mięsięcy ale nigdy nie było to tak uciążliwe jak w tym tygodniu. Zdarzało się sporadycznie do dwóch razy na tydzień i było to do zniesienia, ale teraz nie daje mi to spokoju i wyczerpuje mnie psychicznie. Byłam z tym u lekarza rodzinnego jednak nie uzyskałam żadnej pomocy w tym kierunku, jedynie zlecono mi smarowanie maścią nogi i nospe na skurcze. Naprawdę nie wiem już co mam robić a okropnie się czuję.
KOBIETA, 19 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ból i ucisk w jelitach, zwłaszcza po jednej stronie, w połączeniu z zaparciami i dyskomfortem przy próbie wypróżnienia, mogą sugerować problemy z przewodem pokarmowym, takie jak zespół jelita drażliwego (IBS), zapalenie wyrostka robaczkowego, kamienie nerkowe, czy nawet problemy z jajnikami.

W pierwszej kolejności warto udać się do gastroenterologa, który przeprowadzi odpowiednie badania i postawi jednoznaczną diagnozę, na podstawie której będzie Pani w stanie zaplanować dalsze postępowanie.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.