Co powinna zrobić, aby pozbyć się problemów z wagą?

Dzien dobry, mam problem z waga. Od jakiegos czasu tzn około pół roku doskwiera mi brak apetytu, przez co schudlam 10kg i waze teraz 39, przy wzroscie 163. Gdy zauwazylam ze trace na wadze, pilnowalam sie, by jesc conajmniej 2000kcal dziennie, o regularnych porach. Po dwoch tygodniach po zwazeniu, wazylam kilogram mniej. Czasem jem 1800kcal dziennie, czasem mi sie nie udaje, gdy jest goraco nie mam wcale apetytu a nie pomaga to, ze w takich sytuacjach, tak samo jak przy wciskaniu jedzenia, mam odruchy wymiotne. Przez to tez gdy jestem w pracy zwykle nie jem calego posilku, bo przezucie, polkniecie i wepchniecie tego wszystkiego zajeloby mi duzo za dlugo. Kiedy wazylam 46kg, wyniki badan krwi i tarczycy wyszly w normie, zadnych niedoborow. Sile i energie mam, pracuje fizycznie. A jednak bardzo trudno mi przytyc, niestety to jeszcze bardziej zniecheca mnie do jedzenia, bo czesto jest ono dla mnie meczace… Nie mam problemu z wyborem wartosciowego jedzenia, ale po prostu nie mam apetytu, jedzenie mi nie smakuje… Co mozna zrobic w takim wypadku?

Dzień dobry, przy takiej niedowadze, koniecznie trzeba udać się do lekarza i ponownie wykonać niezbędne badania. Wskazana byłaby także wizyta u dietetyka, gdyż kaloryczność na poziomie 1800-2000 przy pracy fizycznej może nie być wystarczająca do przybrania na wadze. Po pomiarach na analizatorze dietetyk określi odpowiedni zakres kaloryczny i rozłożenie posiłków. W przypadku niedowagi i problemów z jedzeniem sparawdza się zasada "często a mniej" czyli Pacjent je 6-7 posiłków co 1,5-2h każdy. Można posiłkować się także doustnymi preparatami odżywczymi, które w małej objętości mają dużą dawkę kalorii. W aptekach jest szeroki wybór, ale warto stosowanie skonsultować z lekarzem.