Zapytaj lekarza

7 4 0 , 8 9 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kompleksy w łóżku

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witaj!

Utrata potrzeb seksualnych jest najczęstszym problemem, jeżeli chodzi o zdrowie seksualne kobiet. Dzieje się tak, ponieważ na złożoną seksualność kobiety wpływ ma bardzo wiele czynników, między innymi przekaz rodzinny na temat seksualności, jej wcześniejsze doświadczenia, akceptacja własnego ciała, poczucie atrakcyjności, relacja z partnerem i oczywiście stan zdrowia.

Istotne jest to, czy brak ochoty na seks dotyczy tylko tego konkretnego partnera, czy też myśl o seksie generalnie jest dla Ciebie nieprzyjemna? Czy niechęć do seksu występowała odkąd pamieęasz, czy pojawiła się np. po urodzeniu dziecka? Jeżeli nadal odczuwasz napięcie seksualne, masturbujesz się, masz sny erotyczne, to problem najprawdopodobniej dotyczy Twojej relacji.

Często problemy z pożądaniem pojawiają się wtedy, gdy któraś ze stron nie jest zadowolona z funkcjonowania związku, gdy czuje, że jej potrzeby nie są w nim zaspokajane. Czy zanim pojawiły się problemy, byłaś zadowolona z Waszej więzi erotycznej? Czy partner zaspokajał Twoje potrzeby seksualne w optymalny dla Ciebie sposób? Być może już wcześniej pojawiały się sygnały o tym, że więź erotyczna nie jest najmocniejszą stroną Waszego związku?

Bardzo często problemy z pożądaniem spowodowane są słabą komunikacją, niewłaściwymi technikami seksualnymi, niespełnionymi oczekiwaniami. Aby ustalić przyczyny i rozwiązać ten problem, wskazana byłaby pomoc specjalisty, seksuologa. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, zdiagnozowaniu problemu i jego przyczyn seksuolog miałby Ci do zaproponowania terapię o dużym prawdopodobieństwie skuteczności. Są różne możliwości, czasami jest to terapia indywidualna, w innych wypadkach terapia pary. Jeżeli problemy wynikają ze złego stanu psychicznego, stresu, przemęczenia, należy skorzystać z pomocy psychologicznej.

Pozdrawiam serdecznie,
Anna Golan

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy