Co znaczą takie ataki lęku po porodzie?

Witam. Jestem pół roku po porodzie. Od kilku tygodni mam ataki lęku- kiedy mąż pracuje na nocną zmianę ja nie mogę spać, bo boję się że ktoś się do nas wlamie i skrzywdzi mnie oraz naszego synka. Sprawdzam czy zamknęłam drzwi, wyglądam przez okno uwazajac aby nikt mnie nie widzial kiedy tylko usłyszę najcichszy szmer. Kiedy coś stuknie w mieszkaniu, boję się wyjść z pokoju. Mój mąż od lat pracuje na nocnej zmianie i nigdy nie miałam takich problemów, czy to jest choroba? Martwię się :(

Witam Panią. Po przeczytaniu Pani postu myślę, że najważniejsza jest teraz diagnoza. Proszę nie wmawiać sobie choroby bo to będzie potęgować Pani lęk i niepokój. Myślę, że w pierwszej kolejności może Pani porozmawiać o tym ze swoim lekarzem. Jest bardzo prawdopodobne, że Pani lęk jest związany z czasem, w którym Pani jest (do troski o siebie doszła troska o dziecko). W przyrodzie u zwierząt to naturalny mechanizm podwyższonej czujności. Być może Pani lęk jest związany z jakąś trudną sytuacją z przeszłości i ona w pewien sposób teraz "wróciła". Jednak moje hipotezy wymagają bezpośredniego kontaktu ze specjalistą. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Zdarza się, że objawy lękowe, nerwicowe lub inne mające podłoże emocjonalne pojawiają się w trudnych lub nowych sytuacjach życiowych, po poważnych zmianach itp. Mają one najczęściej źródło właśnie psychologiczne związane z przeżywaniem zmian, czasem także nową perspektywą ( w Pani przypadku większej odpowiedzialności, nie tylko za siebie, ale także za synka), czasem także bardziej uwidaczniają się objawy, które istniały już wcześniej, ale w mniejszym stopniu. Zachęcam do zgłoszenia się do psychologa i przyjrzenia się realnym przyczynom i głębszemu znaczeniu psychologicznemu objawów. Jednocześnie specjalista wesprze i pomoże poradzić siebie z nimi, odzyskać poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, Niepublicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania ( w razie potrzeby także lekarz będzie mógł wesprzeć farmakoterapią).

Witam Panią
Po urodzeniu dziecka rozpoczęła Pani nowy etap
w swoim życiu – została Pani mamą.
Oprócz troski o siebie, o męża, i o dom, doszła jeszcze
odpowiedzialność za dziecko, które bez Pani opieki
jest zupełnie bezradne.
Macierzyństwo jest radosnym i cudownym, pełnym
wzruszeń i szczęścia przeżyciem, ale też psychicznym
obciążeniem nową rolą,
W sytuacjach szczególnie obciążających może
wyzwolić się nadmierny lęk.
Zaburzenia lękowe utrudniają normalne
funkcjonowanie, nie pozwalają skupić się
nad tym co ważne i wywołują niemiłe emocje,
zabierając tym samym całą radość życia.
Zaburzeniom lękowym często towarzyszy
rozdrażnienie, napięcie psychiczne,
nieumiejętność odpoczywania.
Mogą też pojawić się problemy zdrowotne.
Zaburzenia lękowe czasem przybierają postać
długotrwałego, dręczącego i wszechogarniającego
lęku, tzw. lęku uogólnionego.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta dotrze do źródeł Pani lęków
i dobierze odpowiednią technikę, dzięki
której problem zostanie rozwiązany.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną
o problemie, to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl