Co znaczą te problemy z oddychaniem po zapaleniu e-papierosa?

Witam. Mam 18 lat. Mam problemy z oddychaniem od okolo maja. Palę e-papierosy, zacząłem to odczuwać po zaciągnięciu się e papierosem. Mam cięzki oddech, co jakiś czas musze wziąć głębszy oddech. Podczas sportu czy aktywności zapominam o problemie, nie przeszkadza mi. Da się z tym funkcjonować.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

liczne przeprowadzone badania dowiodły, że e-papieros nie jest w stu procentach bezpiecznym zamiennikiem tradycyjnych papierosów. Dym wciągany do płuc może powodować stany zapalne w układzie oddechowym, co w prosty sposób przekłada się na trudności z oddychaniem czy ból w klatce piersiowej.

Badania wskazują też, że elektroniczne papierosy mają negatywny wpływ na serce. Mogą one powodować na przykład: wzrost ciśnienia we krwi, częstsze skurcze serca, a także sztywność arterii, co wszystko razem przyczynia się do powstawania chorób serca.

Zdarza się, że sam dym wciągany do płuc, za sprawą liquidów, które są podgrzewane w urządzeniu, przyczynia się do powstawania chorób nowotworowych. Dzieje się tak za sprawą glikolu etylenowego i nitrozoaminy, które mogą się w nich znajdować.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat wpływu elektronicznych papierosów na zdrowie:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-e-papierosy-sa-szkodliwe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.