Co zrobić w przypadku braku podniecenia podczas zbliżenia?

Witam! Mam pewien problem bowiem jestem z chłopakiem prawie 3 lata ostatnio przeżyliśmy swój pierwszy raz i nie czułam jakiego kolwiek podniecenia i powiedziałam do mojego chłopaka że może to temu ze ja albo on już nie kocha mnie albo ja jego jak mu tak powiedziałam zaczęłam płakać ponieważ tak naprawdę nie chciałam tak powiedzieć od tamtego czasu dręczą mnie straszne myśli że może jednak go naprawdę nie kocham a może nie chcę z nim być jak tak myślę ciągle płacze a nieraz już mnie to nie rusza oczywiście nie chcę tak myśleć ponieważ bardzo go kocham i nie wyobrażam sobie zostawić go jeszcze występują takie myśli jak np . A może podoba mi się ktoś inny albo że kocham kogoś innego oczywiście nie wyobrażam sobie innego oprócz niego ...dodam że zdiagnozowano u mnie schizofrenie i depresję chodź nie miałam bardzo dawno objawów. Czym te myśli mogą być spowodowane czy ja jednak go nie kocham ?Ale czuję że naprawdę to jest to i kocham go całym sercem..Proszę o radę.

Dzień dobry,

Pomimo skądinąd zrozumiałego pragnienia, aby ten "pierwszy raz" był ekscytującym i namiętnym przeżyciem, rzadko się zdarza, aby taki właśnie był. Powodem tego jest chociażby fakt, że podczas pierwszego współżycia musi dojść do przerwania błony dziewiczej, co samo w sobie bywa po prostu bolesne, a przynajmniej mało romantyczne.
Pani jednak opisuje inną, nazwijmy to, grupę komplikacji związanych z przeżyciem seksualnego debiutu - mianowicie brak oczekiwanych pozytywnych, podniecających przeżyć towarzyszących temu debiutowi, co również nie jest zjawiskiem rzadkim. Przyczyną ww. stanu rzeczy może być m.in. brak faktycznej emocjonalnej gotowości do podjęcia współżycia, zdenerwowanie i stres, zbyt zadaniowe podejście do debiutu, niewielka otwartość na seks, ukryte i nieuświadomione kompleksy i lęki (np. przed niechcianą ciążą), etc. Jedną z przyczyn mogą być również wspomniane przez Panią wątpliwości związane z samą relacją z partnerem i brak pewności, że to ten "jedyny" na całe życie. Zapewne też schizofrenia i depresja, na które Pani cierpi, również może mieć negatywny wpływ na Pani doznania seksualno-erotyczne.
Tak czy inaczej, nie ma powodu, by brak satysfakcji podczas "pierwszego razu" bezpośrednio wiązać z brakiem miłości do partnera i odwrotnie, zapewne jednak warto przyjrzeć się tej "dysfunkcji" bliżej, korzystając np. z konsultacji psychologicznej, podczas której mogłaby Pani "obejrzeć" swój związek oraz odnaleźć faktyczne powody opisanego przez Panią problemu, a co najważniejsze - zacząć sobie z nim radzić.

Pozdrawiam.
Maciej Rutkowski www.abovo.bialystok.pl

Dzień dobry!

Pożądanie seksualne i podniecenie nie musi być bezpośrednio związane z uczuciem miłości. Można kochać kogoś, a jednocześnie nie czuć podniecenia/ pożądania - a można też pożądać kogoś i reagować podnieceniem, mimo braku więzi uczuciowych.

Początki życia seksualnego naturalnie wiążą się z różnego rodzaju trudnościami. Często same mijają one z czasem, rosnącym doświadczeniem i pozytywnym nastawieniem.
Jeśli jednak sytuacja taka będzie powtarzać się przez dłuższy czas lub w inny sposób będzie powodować Pani stres, niepokój - warto skonsultować się z psychologiem.

Pozdrawiam!