Co zrobić, żeby zmienić swoje życie?

Właściwie, to nie wiem od czego zacząć opisywanie problemu. Mam lat 39, nigdy w życiu nie miałem partnerki. Swoje napięcie rozładowuję jedynie masturbacją. Z roku na rok moje libido spada, mam wrażenie, że jestem osoba aseksualną, nigdy nie wzbudzałem zainteresowania u płci przeciwnej. W pewnym momencie wycofałem się, uznając, że jestem tak beznadziejny, że nie mam szans. Nie wiem, co mogę zrobić, żeby moje życie zmienić, czy nie jest już za późno?

Na pozytywne zmiany nigdy nie jest za późno. Bardzo się cieszę, że Pan zadaje sobie (i tutaj) takie pytania, bo to oznacza, że pan tych zmian chce. A to warunek konieczny :) Z pewnością nie jest pan osobą aseksualną: ma pan wszak potrzeby seksualne i je realizuje w dostępny sposób. Rozumiem, że brak doświadczeń z kobietami to podstawowy powód tych wątpliwości. Sądzę, że warto wybrać się do sensownego, doświadczonego psychologa i zająć się zmianami - tak, aby pana życie i poczucie własnej wartości stały się bardziej satysfakcjonujące. Pozdrawiam i zachęcam do działania :)

W takich sytuacjach warto podjąc psychoterapię. Z pomocą specjalisty będzie Pan mógł odkryć i przepracować to, co utrudnia Panu wchodzenie w relacje. Tym samym da Pan sobie szanse na zmianę i doświadczenie bliskości w relacji.

Dzień dobry,

Proszę udać się na konsultację do psychoterapeuty, które mogą zakończyć się podjęciem wspólnej decyzji o leczeniu (tj.psychoterapii).
Pomoc może Pan uzyskać w ramach NFZ (np.: Poradnia Zdrowia Psychicznego) lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.