Czemu nie wierzę w siebie?

Mam 14 lat i nie za bardzo widzę, że jestem ładna : /, ubieram się swoim stylem, ale jak widzę jak moje kumpele się ubierają, to czuję się 100 x gorzej ;/.

Widzę, że chłopaki uganiają się za dziewczynami z mojej klasy, ale zauważyłam, że gdy nie jadę na wycieczkę z koleżankami co mam z nimi pokój, to chłopacy, których nie znam przyczepiają się do mnie, a moim koleżankom jest przykro, ale w szkole nikomu się nie podobam, tylko Mateuszowi - ja jestem w klasie b a on c i powiedział mi wprost, że mu się podobam, ale na przerwie mówi mi tylko siema, a na gg nie odpisuje chyba, że napiszę mu, że jeśli mnie nie lubi to niech mi to napisze i wtedy odpisuje, że mnie bardzo lubi i jestem bardzo uczuciowa.

Co mam zrobić żeby mu się podobać i innym chłopakom? Cerę mam czystą, używam bardzo drogich kremów, które mi pomagają. Jak mam się ubierać? Czy może mam coś w sobie zmienić? I co mam zrobić, żeby zaimponować chłopakom? Proszę, pomóżcie ;(

Redakcja abcZdrowie

Witam.
Czternasty rok życia to dla dziewczyny bardzo intensywny czas dojrzewania płciowego. Wiąże się  to z szeregiem zmian w wyglądzie zewnętrznym. Uaktywnione hormony płciowe sprawiają, że ciało młodej dziewczyny dojrzewa i staje się ona kobietą. Rosną piersi, na narządach płciowych pojawia się owłosienie, nabiera się kobiecych kształtów. Taki „szok” zmian powoduje ze młoda dziewczyna zaczyna się mocno koncentrować na swoim wyglądzie oraz na swojej osobie w ogóle.

Sposób w jaki młoda dziewczyna w tym okresie postrzega swój wygląd, niewątpliwie znacząco wpływa na jej samoocenę.

Myślę, że Twoje wątpliwości wynikają ze specyfiki okresu dojrzewania, który obecnie przechodzisz. Nie ma powodu do obaw. Piszesz, ze chłopcy na wycieczce lgną do Ciebie – to przecież znaczy ze im się podobasz. Na pewno w szkole podobasz się bardzo wielu chłopakom, ale nie każdy z nich będzie miał na tyle odwagi aby ci to powiedzieć wprost. Niektórzy jednak są na tyle śmiali jak np. Twój kolega Mateusz.

Uważam, że nie ma powodu abyś zmieniała swój wygląd na silę lub też próbowała za wszelką cenę „imponować” chłopakom tylko po to, aby zdobyć ich zainteresowanie.Najważniejsze abyś była sobą - chłopcy bardziej cenią dziewczyny, które zachowują się naturalnie niż te, które stwarzają swój sztuczny wizerunek. Kto lubi i akceptuje siebie tego lubią inni.

Pozdrawiam Cię serdecznie.