Jak poradzić sobie z ciągłą krytyką?

Mam 15 lat. Mój wujek ma 26 lat i ciągle ze mnie się śmieje i krytykuje. Dzisiaj, gdy poszłam do łazienki powiedział, że ile mam lat, że ubieram się jak wieśniak. Że jestem gruba. Że się boję ludzi, bo nie chciałam iść do stołu, bo bałam się, że będzie mnie krytykował. Bo jak już siedziałam to powiedział: „co ona taka cicha, tata nigdzie jej nie wypuszcza? Ile ona ma lat?” itp. Jeszcze ktoś z mojej rodziny pyta się czy nie chciałabym mieć takiego brata, bo jest mały. Jezu, ile można pytać się o to samo, jakby zliczyć? Czy oni myślą, że co, ja urodzę, czy jakby ode mnie to zależało? Mogłabym się odgryźć, ale gdy coś takiego ciągle słyszę to łzy mam w oczach i chce mi się płakać i robię się czerwona.

Witaj,
Ludzie nie mają prawa do robienia drugiemu takich złośliwości. Jeżeli widzisz, że ktoś Ci sprawia przykrość, to powinnaś mu powiedzieć jak się czujesz, słuchając jego komentarzy i że nie życzysz sobie takich uwag.
Ponieważ jesteś jeszcze bardzo młoda, a wujek sporo starszy, możesz zwrócić się o pomoc do rodziców, aby zainterweniowali w tej sprawie. Jeżeli wujkowi nie podoba się Twój wygląd lub ubranie, to trudno, najważniejsze, abyś podobała się sama sobie. Uwagi wujka są niekulturalne i można mu to powiedzieć.

Serdecznie pozdrawiam,
Magdalena Boniuk