Czuję się niepotrzebny - co zrobić, żeby to zmienić?

Witam. Mam 16 lat. Uważam, że jestem niepotrzebny. Moi koledzy przytulają się do dziewczyn, rozmawiają ze sobą, łaskoczą dla zabawy, ale tylko kiedy ja do którejś podejdę - one mnie odpychają. To juz moja trzecia szkoła i w każdej to samo. Czuję się z tym bardzo źle, nie wiem jak sobie z tym poradzić. Niektórzy koledzy też tak reagują, nie mam przyjaciela. Bardzo chcę żyć tak jak oni, lecz już zapomniałem co to zabawa. Kocham zwierzęta, ale i to już nawet nie pomaga. Boje się, że niedlugo wszyscy zobaczą mnie w wiadomościach i dopiero wtedy zobaczą, że źle zrobili. Boję się, że stanie się najgorsze… Proszę o odpowiedź.

Witam!

Obwiniasz innych za swoje złe samopoczucie. Może jednak warto, byś spróbował też zastanowić się, co Ty możesz zrobić, by zmienić swoją sytuację. Koledzy i koleżanki dobrze się razem bawią, Ty natomiast czujesz się odepchnięty. Może zastanów się, jak mógłbyś zdobyć sympatię swoich rówieśników. Kiedy się odsuwasz lub jesteś zbyt bezpośredni, to mogą interpretować Twoje zachowanie jako niechęć do nich lub atak.

Każda trwała i głęboka relacja (przyjacielska czy partnerska) rozpoczyna się podobnie - od rozmów na bezpieczne tematy, poznawania siebie, mówienia o sobie coraz więcej oraz od wspólnych zainteresowań. Żeby zdobyć sympatię innych osób nie musisz być super w każdej dziedzinie. Ważne byś był sobą i byś był otwarty na innych oraz akceptował różnice. Każdy z nas jest inny i inaczej odbiera rzeczywistość. To co Tobie może wydawać się zabawne, dla kogoś innego może być nachalne. Staraj się poznawać lepiej otaczających Cię ludzi i pogłębiać relacje.

Pozdrawiam