Co zrobić ze wstrętem do własnej osoby?

Mam 20 lat. Od dosyć długiego czasu po prostu mam wstręt, głównie do mojego ciała. Niestety codziennie, choćby myjąc zęby, patrzę w lustro. Jestem brzydki i nie jest tak, że to moje subiektywne odczucie.

W dzieciństwie w szkole trochę śmiano się z mojego wyglądu (przezwiska itp), reakcji rodziców nie było i tak to się rozwijało gdzieś we mnie. I chyba mieli rację. Ten wstręt przerodził się chyba w autoagresję. Już kilka razy zadrapywałem się na ramionach, udach. Mam na udach półroczne blizny. A chęć do tego powraca i się nasila. Robiłem to z myślą o ukaraniu siebie.

Pomijam to, że o znalezieniu dziewczyny nie ma mowy. Po prostu już nie potrafię się cieszyć życiem. Ludzie mówią, że całe życie przede mną, ja chciałbym już być w trumnie. A gdy mówią, że to najlepszy okres w życiu (studia), to dla mnie czarny humor. Do tego dochodzi nieśmiałość. A poczucie własnej wartości mam chyba poniżej zera. Często w myślach po prostu wyzywam siebie od różnych takich k***, ch*** i innych.

Piszę bo po prostu komuś muszę powiedzieć. Pewnie jakoś podświadomie chcę jakiejś pomocy. Nie wiem, czy to jakaś choroba?

Witam!

Bardzo niska samoocena i nieakceptowanie swojego wyglądu nie jest chorobą, ale może do niej prowadzić. W dzieciństwie rodzice i otoczenie nie wpływało na budowanie u Ciebie pozytywnego wizerunku własnej osoby. To, że nie podobasz się sobie wpływa na Twoje pojmowanie świata, relacje z otoczeniem oraz na powstawanie takich destruktywnych zachowań, jak autoagresja.

Myślę, że najważniejsze w tym momencie jest to, byś zaakceptował siebie samego takim, jakim jesteś. Nasza wartość to nie jest śliczna buzia, czy ocena innych osób - to co najcenniejsze każdy z nas nosi w sobie. W relacjach z innymi ludźmi najważniejsze jest to, jakim jesteś człowiekiem.

Sądzę, że mógłbyś rozpocząć pracę nad swoim obrazem siebie i samooceną. Pomocne w tych działaniach będą poradniki psychologiczne, warsztaty i treningi (np. asertywności, interpersonalny, kompetencji społecznych, czy komunikacji interpersonalnej), a także kontaktu z telefonem zaufania.

Pan sam może sobie pomóc. Skorzystanie z różnych możliwości pozwoli Panu na znalezienie najlepszego dla siebie rozwiązania problemów oraz możliwość poprawy samopoczucia.

Pozdrawiam