Czy anemia może być wynikiem wysiłku?

Witam, niedawno dowiedziałem się, że mam anemię. Moje wyniki są słabe: hemoglobina 8. Dokładniejsze badania żelaza wyszły ujemnie. Biochemia 20. Nie wiem jakie są powody mojej anemii. Ciągle jem warzywa, piję mleko i zażywam produkty, które zawierają żelazo, nie pomijając tego, że jestem bardzo aktywny fizycznie. Codziennie 2 h treningu siłownia i czasami basen. Czy to zbyt duży wysiłek? Powinienem przystopować?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Przyczyn anemii, w zależności od jej rodzaju, jest bardzo wiele. Wysiłek, generalnie nie jest jednak bezpośrednią przyczyną anemii, choć jak najbardziej może mieć z nią związek.
Zdecydowanie powinien zgłosić się Pan do lekarza pierwszego kontaktu, który na podstawie klasycznej morfologii oceni prawdopodobną przyczynę anemii, a następnie rozpocznie leczenie lub skieruje Pana do specjalisty.

Najprawdopodobniej dostanie również Pan zalecenie, by do czasu unormowania stanu Pana zdrowia zmniejszyć natężenie wysiłku fizycznego.