Czy brak chęci kontaktu z bliską rodziną można uznać za coś poważnego?

Witam, prosiłabym o informację, czy brak chęci kontaktu z osobami w bliskiej rodziny, można uznać za coś poważnego. Nadmieniam,iż było i dalej jest to podyktowane tzw. kontrolą i wtrącaniem się tej osoby, zaś kontrolowana absolutnie się na to nie zgadza. Jak wytłumaczyć ten stan osobie, która uważa,że to nie powinno mieć miejsca w rodzinie , choć sama ma problemy w komunikacji. Pozdrawiam-Krysia

Pani Krystyno, trudno mi sobie wyobrazić, abym miał ochotę na kontakt z osobą, która wtrąca się w moje życie i próbuje mnie kontrolować. W tym kontekście brak chęci kontaktu, o którym Pani pisze, można uznać za sposób zdrowego radzenia sobie - to po prostu obrona przed kontrolą i wtrącaniem się.

A jak to wytłumaczyć innej osobie? Może Pani użyć argumentów, o których piszę powyżej. Warto posłużyć się przy tym tzw. komunikatem JA - pod tymi adresami znajdzie Pani informacje jak budować takie komunikaty:
http://www.psychowiedza.com/2014/01/mow-o-swoich-potrzebach.html
http://www.psychowiedza.com/2014/01/zdrowa-komunikacja.html

Pozdrawiam!

Pani Krystyno,

jeżeli chce Pani utrzymywać kontakt z tą osobą, ale nie w chwili, kiedy tak się zachowuje, może wystarczy szczera rozmowa, że jest to konsekwencją takich a takich zachowań, których Pani nie toleruje? Jeśli tak jest, to w zasadzie Pani broni się przed nimi i nic dziwnego, że chce unikać kontaktu. Druga osoba ma też informację, jaki typ kontaktu musiałaby przyjąć, żeby utrzymać z Panią relację.

Jeśli nie widzi Pani możliwości dalszego kontaktu nawet po zaproponowanej zmianie jego charakteru (tzn. ustalonych przez Państwa zmianach we wzajemnej komunikacji), wówczas też trzeba przemyśleć, czy szczera rozmowa o tym nie pomoże bardziej, niż utrzymywanie nadziei na niego w ten czy inny sposób.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org