Czy dieta uboga w wapno doprowadziła do tego stanu?

Dzień dobry, Mam 38 lat (M) podczas densytometrii zdiagnozowano u mnie ostepenie, mam wyniki TR -1.4 (kregosłup) oraz -0.9 udo . Podejrzewam że może to być efekt diety wegańskiej ubogiej w wapno. Czy istnieje możliwość czy odpowiednia dieta ćwiczenia odwrócą ten proces?

Osteoporoza jest chorobą, która charakteryzuje się utratą masy kostnej i zwiększoną kruchością kości. Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na rozwój osteoporozy, w tym niedobór wapnia i witaminy D, brak aktywności fizycznej i niektóre choroby.

Wegańska dieta może być uboga w wapń, ale istnieje również wiele roślinnych źródeł wapnia, takich jak tofu, sezam, migdały i inne. W związku z tym, można włączyć do swojej diety produkty bogate w wapń.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieją sposoby na zapobieganie i leczenie osteoporozy. Właściwa dieta i ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zwiększeniu masy kostnej i poprawie ogólnego stanu zdrowia kości.

Zaleca się spożywanie 1000-1200 mg wapnia dziennie dla dorosłych, a także dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witaminy D, która jest niezbędna do wchłaniania wapnia. Ćwiczenia fizyczne, takie jak taniec, aerobik, i ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała, mogą pomóc w zwiększeniu masy kostnej.

Zalecam, abyś skonsultował się z lekarzem lub dietetykiem w celu omówienia Twojej sytuacji i określenia optymalnego planu leczenia i żywienia.

Mam nadzieję, że ta odpowiedź pomogła Ci. Jeśli masz jakieś dalsze pytania, zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam

mgr Klaudia Ułamek

Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online

Zapraszam do zapoznania się z informacjami o mnie oraz lokalizacją i opiniami pacjentów ->

https://dietetyk-czestochowa-dietetyk-kliniczny-psychodietetyk.business.site?copy