Czy faktycznie mam nerwicę lękową?

Witam,   Mam 25 lat, męża i 5-letnie dziecko. Od jakiegoś roku czuję się źle, zaczęło się to od bólów głowy, zaburzeń widzenia i bardzo złego samopoczucia. Miałam zrobione wszystkie badania i po długim czasie lekarze stwierdzili u mnie migrenę oczną. W tym jednak okresie strach już był moim wrogiem. Boję się wychodzenia z domu, nie ufam sama sobie, ponieważ moje myśli mnie dobijają, tzn. zanim wyjdę z domu to o tym myślę i wyobrażam sobie jak to znowu będzie, wyjście do sklepu to dla mnie koszmar, bo przy kasie dostaję ataku paniki szczególnie jeśli kolejka jest długa i muszę czekać - wtedy mam ochotę rzucić torbami i uciec. Mówiłam o tym na początku mężowi, ale już nie. Czuję się tak głupio, jak dzieciak z problemami. Nawet doszłam do tego, że obecność męża pogarsza sprawę, np w sklepie. Może boję się, że zobaczy, że coś się, że mną dzieje. Poza tym to staramy się już bardzo długo o dziecko. Jestem na tabletkach owulacyjnych i kiedy co miesiąc okazuje się, że jednak nie jestem w ciąży czuję się jeszcze gorzej. Wiem, że potrzebuję jakiejś pomocy, ale mieszkam w Anglii i jest to trudne. Na razie jestem na liście oczekujących do jakiejś poradni, ale czy to psycholodzy czy ktoś inny to nie mam pojęcia. Bardzo przerażają mnie także rozmowy z kimś poza domem. Kiedy pomyśle, że mam podejść do nauczycielki syna i zapytać jak dziecko się uczy to oblewają mnie poty, czuję ucisk w klatce piersiowej, obraz mi się jakoś zlewa, od razu bolą mnie oczy. Ostatnio zauważyłam, że lepiej się czuje kiedy wychodząc z domu zakładam okulary przeciwsłoneczne, oczy mnie nie bolą i jestem spokojniejsza. Może to głupie, ale tak jest, czy ja kiedyś będę taka jak dawniej? Zawsze byłam osobą bardzo wrażliwą i zawsze bardzo wszystko przezywałam, może to też jakiś powód. Co mi jest? Po wpisaniu w internet objawów wyskoczyło mi, że to możne być nerwica lękowa, ale nie jestem lekarzem wiec nie wiem.

Witam!
Opisane dolegliwości mogą być objawami nerwicy. Jednak zdiagnozować to zaburzenie można wyłącznie w bezpośrednim kontakcie ze specjalistą.
Warto, żeby poszła Pani do poradni, do której się zapisała. Trudno jest rozmawiać o problemach z obcymi osobami, jednak w domu z mężem również Pani o tym nie rozmawia. Psycholog może Pani pomóc, jednak Pani sama musi chcieć sobie pomóc. Warto, żeby dowiedziała się Pani czy jest możliwość podjęcia się terapii, żeby mogła Pani radzić sobie z problemami i dotrzeć do przyczyn zaburzeń.
Okulary przeciwsłoneczne mogą zmniejszać dolegliwości, ponieważ są swoistą barierą przed światem zewnętrznym, czyli zagrożeniem. Może Pani korzystać z rzeczy, które pozwalają się Pani czuć pewniej i bezpieczniej. Jeśli zdecyduje się Pani na terapię może to pozwolić Pani powrócić do równowagi psychicznej.
Pozdrawiam

Wyłącznie dzięki psychoterapii może Pani powrócić do równowagi wewnętrznej. Zachęcam Panią do podjęcia procesu psychoterapeutycznego podczas którego będzie Pani miała szansę odkryć w sobie nowe możliwości, dzięki którym zrozumie Pani lepiej jak rozpoznawać i zarządzać swoimi emocjami, ale także nauczy się Pani jak rozpoznawać i zarządzać emocjami innych.

Pozdrawiam serdecznie!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl