Czy istnieje ryzyko, że mogę zachorować na anoreksję?

Mam 22 lata, 162 cm wzrostu i 72 kg wagi. 1,5 roku temu schudłam z 77 kg do 63 kg, stosując dietę u dietetyka. Moje życie się odmieniło, byłam szczęśliwa, czułam się atrakcyjna. Niestety znowu przytyłam i teraz moja depresja powraca. Mimo, że wciąż jestem gruba, bardzo często zdarza mi się nic nie jeść przez cały dzień lub zjeść tylko jakiś owoc lub jogurt i czuję się wtedy taka dumna z siebie. Kiedy następnego dnia lub tygodnia zjem porządny posiłek lub nawet się objem, mam wyrzuty sumienia i nienawidzę siebie za to. Nie wiem, czy to niesie za sobą ryzyko anoreksji?

Nie mogę zasnąć w nocy, myśląc o tym, jak otyła jestem, a gdy już uda mi się zasnąć, to budzę się z napadem lęku i od razu przychodzi mi myśl: „jesteś ohydnym grubasem, nie możesz pojawić się jutro na uczelni - co sobie o tobie pomyślą, zwłaszcza, że schudłaś wcześniej, a teraz widzą jak się obżerasz na przerwach!”. Kilka razy sprowokowałam wymioty po objedzeniu się hamburgerem, ale nie jest to częste. Nie wiem, czy powinnam się martwić?

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
 Joanna Moczulska-Rogowska
Joanna Moczulska-Rogowska

Witam!

Zachęcam do zapoznania się z poniższymi artykułami:
http://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-odzywiania-jak-je-rozpoznac
http://portal.abczdrowie.pl/objawy-anoreksji

Jak Pani wie, ludzie są bardzo różni, także pod względem wyglądu. Masa ciała związana jest także z jego konstytucją. Tak jak niektórym jest trudno przytyć, tak inni mają dużą skłonność do przybierania na wadze. Oczywiście dla zdrowia organizmu najlepiej byłoby by masa ciała utrzymywała się w tak zwanej normie, a więc nie występowała nadwaga ani niedowaga. Jednakże są rodziny, u których występuje nadwaga i nie powoduje ona znacznego ubytku na zdrowiu.

Pisze Pani, że przy pomocy dietetyka schudła i czuła się wówczas dobrze. Może więc warto by było ponownie przejść na dietę i następnie starać się utrzymać optymalną wagę ciała. Odmawianie sobie posiłków i powodowanie wymiotów, jak Pani wie, nie służą zdrowiu ani dobremu samopoczuciu.

Może Pani także pogodzić się z wyglądem własnego ciała, zaakceptować go. Pomocy w akceptacji obrazu własnego ciała udzielają psychologowie.

Pozdrawiam serdecznie!

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty