Czy ja faktycznie jestem chora na schizofrenię?

Dzień dobry, mam pytanie do psychologa. Mam zdiagnozowaną schizofrenię biorę leki latude. Od zawsze lubiłam zieleń i naturę. Odkąd pamiętam a mam już 40 lat w lecie i na wiosnę uciekałam często na spacery do lasu. Bardzo mnie to zawsze uspokajało i koiło nerwy. Teraz posiadam swoją działkę na wsi bo lubię zieleń, uprawę warzyw i roślin. Czytam dużo o schizofreni i wyczytałam ostatnio że, gdy się ma schizofrenię to nie odczuwa się żadnej przyjemności i niema się żadnych zainteresowań. Działki i zieleń i las to jest jedyna rzecz która kocham ❤. W takim razie czy to możliwe żebym chorowała na schizofrenię? Bo podczas tej choroby podobno nie odczuwa się żadnych emocji, tylko pustkę i obojętność. Mam mieszane uczucia czy rzeczywiście jestem schizofreniczkom.?
KOBIETA, 40 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

schizofrenia to skomplikowane zaburzenie psychiczne, które może objawiać się różnymi objawami u różnych osób. Chociaż powszechnie uważa się, że schizofrenia może powodować pewne trudności emocjonalne, takie jak apatia, obojętność czy spłycenie uczuć, to nie oznacza, że wszystkie osoby z tym zaburzeniem są pozbawione jakiejkolwiek przyjemności czy zainteresowań.

Wielu ludzi ze schizofrenią nadal może doświadczać pozytywnych emocji, czerpać radość z rozmaitych aktywności i mieć zainteresowania, które sprawiają im przyjemność. Może istnieć różnica w sposobie, w jaki doświadczają tych emocji w porównaniu z osobami bez schizofrenii, ale nie oznacza to, że nie mogą ich doświadczać w ogóle.

Ciężko przedstawić diagnozę przez internet, dlatego jeśli ma Pani wątpliwości co do swojej sytuacji, to zalecamy stały kontakt z psychiatrą, który będzie w stanie ocenić stan Pani zdrowia psychicznego.

Więcej informacji o podanym problemie znajdzie Pani w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/schizofrenia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.