Dlaczego jestem obojętny na emocje?

Dzień dobry, Jestem chłopakiem w wieku 20 lat. Z reguły miałem trudne dzieciństwo, brak empatii, zainteresowania, miłości, przemoc psychiczna i fizyczna z strony rodziców. Pod pewnym pretekstem nauki udało mi się uciec do innego miasta i się od tego odciąć. Przeważała u mnie obojętność na ludzi, brak uczucia własnych emocji, oraz obojętność na innych co czuja dosłownie zero. Byłem w pewnym związku, w którym z reguły odzyskałem po części czucie, związek się rozpadł i przez okres mniej więcej 2 lat byłem znowu zimny, brak wszystkiego dosłownie. Korzystałem pare razy z pomocy psychologa który w miarę ukierunkował mnie w moich odczuciach i jakby to pomógł naprawić w małym stopniu. Następnie odważyłem się jakoś po tak długim okresie samotności wejść w jakaś relacje w zasadzie nie sądziłem ze uda mi się, lecz jedna osoba to jakoś zmieniła sam się zdziwiłem ze to jest możliwe. Było super, czułem się inny, bardziej normalny, zainwestowałem w to trochę, lecz znowu wyszło, że osoba nie była pewna w swoich uczuciach. Zwątpiłem. Znowu czuje się, że wracam do poprzedniego siebie tzn. Zero emocji, obojętność, brak zaufania do ludzi, zero wiary w relacje romantyczne. Brak możliwości płaczu. Jakby jakiś duch. Co robić ? Jak poradzić z tym faktem i stanem ? Jaka drogę obrać ? Dziękuje, za poświęcony czas i uwagę na odpowiedz.

Dzień dobry,

To, co napisałeś sugeruje, że swojego rodzaju "odcięcie" się od uczuć, którego doświadczasz może mieć dla Ciebie znaczenie obronne. Wspomniałeś o trudnym dzieciństwie - może w tamtej sytuacji łatwiej było Ci nie czuć niż cierpieć... To niestety "wchodzi w krew" i teraz automatycznie wracasz do tego w relacjach z ludźmi. Optymizmem napawa fakt, że pojawiły się w Twoim życiu osoby, które umiały na tyle rozbudzić emocje w Tobie, abyś rzeczywiście je poczuł. Choć zakończenie relacji z nimi musiało być dla Ciebie trudne, to sam fakt tych relacji oznacza, że potrafisz je budować i potrafisz czuć. Sądzę, że warto byłoby popracować jeszcze z psychologiem (może nieco dłużej?) i przepracować w sobie to, co trudnego pozostało Ci z dzieciństwa, co utrudnia Ci życie obecnie. Trzymam kciuki!