Czy ja mogę mieć jakiś autyzm?

Witam, mam 27lat i coraz bardziej widzę jak "odstaję" od reszty ludzi. Nie potrafię nawiązywać znajomości ani ich utrzymywać. Nigdy nie byłam zakochana, a coś takiego jak bycie w związku jest dla mnie jakąś abstrakcją. Totalnie nigdy nie ciągnęło mnie do "tych" rzeczy. Nie umiem znaleźć słów w głowie, lubię bardzo dużo pisać. Mam nieskoordynowane ruchy i totalny brak zdolności manualnych. Gdy się czymś zainteresuję to mam na ten temat obsesję. Nie wyobrażam sobie podróżować i nienawidzę zmian. Mam problem z podjęciem decyzji, wolę jak ktoś mi mówi co mam robić. Całe gimnazjum i liceum wyzywano mnie od jakiś opóźnionych..czy oni mogą mieć rację? mogę mieć jakiś autyzm? Dodam, że jestem wcześniakiem z lekkim MPD.

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,
jeśli chodzi o diagnozowanie autyzmu u osób dorosłych to jest to dość rzadkie. W większości przypadków autyzm rozpoznaje się u dzieci ok 3-4 roku życia. Oczywiście zdarzają się osoby dorosłe, które mają objawy autyzmu i funkcjonują w społeczeństwie, a nie są zdiagnozowane. Symptomy, o których Pani pisze mogą świadczyć o zaburzeniach ze spektrum autyzmu, ale może to być również inne zaburzenie psychiczne. Warto zaznaczyć, że zaburzenia ze spektrum autyzmu przybierają bardzo różne postaci i różnią się w zależności od indywidualnego przypadku. Dlatego konieczna jest szersza diagnostyka, obejmująca zarówno wywiad, obserwację i testy psychologiczne. To proces złożony. W związku z ty nie można w żadnym wypadku tego stwierdzić na podstawie tak krótkiego opisu. Zachęcam zatem do udania się na wizytę do psychologa, który przy pomocy specjalistycznych narzędzie będzie mógł przeprowadzić kompleksową diagnostykę oraz wskazać odpowiedni proces terapeutyczny.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa
www.poradnia-online.com