Witamy!
Codzienne picie kawy może być korzystne dla organizmu ze względu na zawarte w niej antyoksydanty i kofeinę. Kawa wpływa pozytywnie na koncentrację, dodaje energii, zmniejsza ryzyko cukrzycy. Jednak spożywana w nadmiarze może powodować zatrzymywanie wody w organizmie, a także wypłukiwanie z organizmu mikroelementów, na przykład magnezu. Niedobory magnezu w organizmie skutkują między innymi, trudnościami z koncentracją, wypadaniem włosów, skurczami.
Maksymalna ilość, bezpieczna dla dorosłego zdrowego człowieka to 400mg kofeiny na dobę, wypijanej w kilkugodzinnych odstępach. To równa się około trzem lub czterem kawom dziennie. Oczywiście dla kobiet w ciąży norma ta jest niższa (200mg kofeiny na dobę).
Ważne jest, by osoby pijące dużo kawy uzupełniały mogące pojawiać się niedobory mikroelementów. Należy przy tym pamiętać, iż przyjmowanie suplementów diety nie powinno stanowić jedynego źródła substancji odżywczych. Ważniejsza jest troska o właściwą dietę. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie człowieka na magnez, jest to odpowiednio u kobiet 280mg dziennie i 350mg dla mężczyzn. Najlepsze źródła magnezu to: naturalna woda mineralna, kasza gryczana, komosa ryżowa i inne produkty pełnoziarniste, pestki dyni, orzechy, strączki, soja, zielone warzywa liściaste, jak botwinka, jarmuż, a także gorzka czekolada.
MBE jest lekiem mineralno-witaminowym, zawiera jony magnezu, witaminę B6 oraz E. Jest zalecany do stosowania zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu już powstałych niedoborów magnezu i wymienionych witamin. Zaleca się stosowanie preparatu również dla zmniejszenia skutków stresu z uwagi na ochronne działanie na układ krwionośny, serce oraz układ nerwowy.
W razie wątpliwości, należy wyjaśnić je z farmaceutą lub skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, posiadającym informacje o stanie Pani zdrowia oraz ewentualnie przyjmowanych innych lekach.
Zapraszam do lektury poniższych artykułów na naszej platformie:
• https://zywienie.abczdrowie.pl/co-jesc-jesli-pijesz-duzo-kawy-produkty-bogate-w-magnez
• https://zywienie.abczdrowie.pl/nietypowe-objawy-niedoboru-magnezu-sprawdz-jak-rozpoznac
• https://zywienie.abczdrowie.pl/magnez
• https://portal.abczdrowie.pl/co-utrudnia-wchlanianie-mineralow
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak stosować magnez w ciąży u 33-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy muszę przyjmować taką dawkę magnezu? – odpowiada Mgr Arkadiusz Ciołkowski
- Czy można to wszystko łączyć z tymi suplementami? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mogę suplementować taką ilość magnezu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy on może osłabić działanie doustnej antykoncepcji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy ten preparat obniża dzialanie antykoncepcji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy te witaminy są dobre dla kobiet w ciąży? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy prażone ziarna kawy są szkodliwe dla zdrowia? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- W jakiej formie najlepiej jest wchłaniany magnez? – odpowiada Mgr Małgorzata Talaga-Duma
- Czy w ciąży można pić bezkofeinowa kawę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie