Czy leki optymalizują na stałe poziom neuroprzekaźników?

Rozważam rozpoczęcie przyjmowania leków z rodziny SSRI. Zmagam się z lekką fobią społeczną i uogólnionymi stanami lękowymi. Stosuję psychoterapię, ale nie pozwala uwolnić się od fizjologicznego stanu lękowego. Czy stosowanie tych leków jest długotrwałe? Czy dzieli się je na doraźne i stosowane długookresowo? Które z nich będą najlepsze w moim przypadku? Czy stosowanie tych leków wpłynie na stałą poprawę po odstawieniu - czy optymalizują one na stałe poziom neuroprzekaźników? A jeśli nie na stałe, to na ile? Jak często występują skutki uboczne?

Dzień dobry,

każde środki farmakologiczne - w tym SSRI, SNRI, SMA, itp - działają objawowo i do momentu, aż zostanie przerwane ich stosowanie. Nie ma leków przeciwlękowych czy przeciwdepresyjnych działających latami po ostatnim zażyciu. Nie wiem w jakim nurcie i ile czasu uczestniczy Pan w terapii, ale największą szansę na wyleczenie i długotrwałą poprawę daje psychoterapia psychodynamiczna.

Z poważaniem.
Adam Zajączkowski